Kipar insistira na pridruživanju Šengenskoj zoni

Kipar insistira na pridruživanju Šengenskoj zoni

Kipar čini usaglašene napore da se pridruži Šengenskoj zoni bez granica Evropske unije (EU) 2024. godine, istovremeno se suočavajući sa pritiskom da reformiše svoj kontroverzni program Zlatna viza za investitore zbog optužbi za slabu proveru procedura.

Ministar inostranih poslova te ostrvske zemlje istakao je težnje Kipra vezane za Šengensku zonu kao prioritet sledeće godine na sastanku o budžetu parlamenta ove nedelje.

To je usledilo nakon revizorske prijave kojom se poziva na strožu proveru bogatih podnosilaca zahteva za sticanje prava boravka u okviru investicione šeme građana zemlje.

Dvostruki razvoj događaja ima posledice po putnike iz trećih zemalja koji teže dugoročnom boravku u EU i imaju šire implikacije na evropsku imigracionu politiku.

Kandidatura za pridruživanje Šengenskoj zoni do 2024.

Ministar spoljnih poslova Konstantinos Kombos proglasio je ambiciju Kipra da obezbedi članstvo u Šengenu 2024.

"Pridruživanje Kipra Šengenskoj zoni i program izuzeća od viza jedan su od glavnih prioriteta Ministarstva spoljnih poslova za sledeću godinu", rekao je Kombos zakonodavcima u odboru za finansije Predstavničkog doma predstavljajući dnevni red za period 2023-2024.

Kipar je članica Evropske unije od 2004.

Mada Kiprani uživaju slobodu kretanja širom 27-članog bloka, samo istočno mediteransko ostrvo još uvek nije deo Šengenske oblasti koja garantuje neograničena prekogranična putovanja unutar zemalja članica.

Kombos je naglasio značaj zaštite interesa Kipra u okvirima EU.

"Naša spoljna politika vrti se oko komparativnih prednosti koje imamo, a koje uključuju zaštitu Republike Kipar po svakog cenu, stvaranje povoljnih uslova za ponovno ujedinjenje i iskorišćavanje našeg statusa zemlje članice EU, na svim nivoima i za sva pitanja", rekao je on.

Ministar inostranih poslova naglasio je da Kipar ima "značajan potencijal za iskorišćavanje", kao i "velike izazove sa kojima se suočava" u svojoj spoljnoj politici. On je istakao da će zemlja proširiti regionalni multilateralizam i "pozitivno brendiranje u inostranstvu" kao ključno za ostvarivanje ključnih spoljnopolitičkih ciljeva.

Trenutni proces procene Šengena na Kipru testira spremnost da se pridruži zoni putovanja bez pasoša koja obuhvata preko 400 miliona evropskih državljana.

Zemlja je dobila delimičan pristup Šengenskom informativnom sistemu, bazi podataka koja podržava upravljanje spoljnim granicama u julu ove godine.

Strože procedure provere investicionih viza

Paralelno sa svojim težnjama vezanim za Šengensku zonu, Kipar se hvata u koštac sa optužbama za slabu proveru svog unosnog programa Zlatna viza za bogate strane investitore, što je dovelo do poziva na reorganizaciju šeme.

U revizorskoj evidenciji utvrđeno je da je ministarstvo unutrašnjih poslova odobrilo boravišne dozvole investitora bez dovoljno dokaza, potkrepajući tvrdnje o odgovarajućem nivou investicija na Kipru.

Istragom su takođe otkrivene boravišne vize koje se dodele licima koja su istovremeno dobila status stalnog boravka u drugim zemljama ili su ostala van Kipra duže vreme kršeći pravila o podobnosti.

Oko 5.800 investitora iskoristilo je program od svog pokretanja 2013.Međutim, zaključci generalnog revizora otkrili su nedostatke u procedurama provere u pozadini i praćenju usklađenosti investitora sa viznim uslovima.

Reagujući na to, Ministarstvo unutrašnjih poslova uskladilo se sa preporukama za strožije standarde provere podnosilaca zahteva i tekuće revizije imigracionih dozvola. To uključuje zahtevanje od investitora da svake tri godine podnesu godišnji dokaz o boravku na Kipru, kao i da zahtevaju ažurirane provere kriminalne istorije.

Neuspeh da se dostavi dokumentacija sada bi mogao da rezultira otkazivanjem viza za investitore i porodične zavisnike.

Kiparska revizorska kancelarija otišla je korak dalje u pozivanju na potpuno ukidanje režima Zlatne vize u svetlu najnovijih otkrića.

Šema se našla pod intenzivnom lupom nakon procurelih zapisa u Kiparskim dokumentima koji povezuju odobrene podnosioce zahteva za dobijanje državljanstva investitora sa rizicima pranja novca i organizovanim kriminalom -- što je izazvalo pozive na reformu od strane organizacija za borbu protiv korupcije i Evropske komisije.

Uticaj na putnike i imigrante

Predložene izmene kiparskog investicionog viznog programa i potencijalnog članstva u Šengenskoj zoni nose implikacije za državljane trećih zemlju koji razmišljaju o dugoročnom preseljenju u Evropu.

Nove stroge provere podnosilaca zahteva za Zlatnu vizu mogle bi da utiču na porodice, investitore, digitalne nomade, studente i druge imigrantske kategorije koje odmeravaju Kipar kao imigracioni prolaz u EU.

Samo ukidanje investicione šeme primoralo bi takve podnosioce zahteva da nastave alternativne puteve boravka.

Istovremeno, potencijalni prijem Kipra u Šengensku zonu sledeće godine proširuje imigracione opcije na ostrvu.

Putnici trećih zemalja dobili bi bezvizni kratkoročni pristup celokupnoj šengenskoj zoni za turizam, biznis i druge svrhe po obezbeđivanju šengenske vize koja dozvoljava 90-dnevni boravak u bilo kom periodu od 180 dana unutar zemalja članica.

U međuvremenu, putnici u Šengensku zonu će morati da obezbede ETIAS (European Travel Information and Authorization System) od maja 2025.

ETIAS je predstojeći program izuzeća od viza koji će zahtevati od putnika iz preko 60 zemalja da dobiju elektronsko ovlašćenje pre ulaska u Šengensku zonu. Kada bude operativan, primenjivaće se na sve zemlje članice Šengena.

Dugoročniji boravak i dalje bi zahtevao kretanje kroz nacionalne imigracione režime kao što je kiparski program Zlatna viza.

Međutim, članstvo u Šengenskoj zoni olakšava mobilnost unutar EU kada legalno odsedne na Kipru ili nekoj drugoj zemlji članici.

Uticaj na imigracionu politiku EU

Reforme kipra slične su širem evropskom slamanju brzih pruga boravka zasnovanih na investicijama kako bi se izbalansirala otvorenost sa integritetom programa.

Nedavni skandali vezani za odobrene primaoce Zlatne vize sa kriminalnim novčanim tragom izazvali su kritike.

Evropska komisija je takođe optužila takve šeme za podrivanje jednakosti, transparentnosti i vladavine zakona.

Kao rezultat toga, imigracione vlasti širom EU preduzele su korake za pooštravanje procedura marljivosti, kriterijuma za ispunjavanje uslova i post-prijema nosilaca viza – što je primer najnovijih postupaka Kipra.

Stroža provera prošlosti poklapa se sa naporima EU da osigura da imigracione kanale ne mogu da iskoriste sumnjivi podnosioci zahteva.

Outlook za putnike i EU

Dvostruki ciljevi Kipra da se pridruži šengenskoj zoni, uz istovremeno popravljanje njenog režima zlatne vize, označavaju stratešku rekalibuciju imigracione i granične politike zemlje.

Mada povećana provera dozvola investitora doprinosi komplikacijama za podnosioce zahteva za boravak, potencijalnim pridruživanjem Šengenu proširuje se pristup posetiocima i prava na mobilnost unutar EU.

Događaji na kraju približavaju Kipar standardima EU za bezbednost, jednakost i vladavinu zakona u upravljanju spoljnim migracionim tokovima.