Koja je razlika između ESTA i ETIAS- a?

Koja je razlika između ESTA i ETIAS- a?

Trenutno mnogi državljani uživaju bezvizna putovanja u evropsku i šengensku zonu i unutar nje. Međutim, sa uvođenjem ETIAS-a, ovi bezvizni putnici uskoro će morati da dobiju odobrenje ETIAS-a pre nego što krenu na bilo kakva evropska putovanja.

ETIAS se zalaže za Evropski sistem putnih informacija i autorizacije i uvodi se u jačanje evropske bezbednosti, jer će utvrditi da li nameravani posetilac predstavlja kriminalni, teroristički ili zdravstveni rizik za zemlje članice EU i Šengena. Novi sistem autorizacije putovanja treba da počne sredinom 2022. Odobrenje ETIAS-a za to vreme neće biti obavezno ali će tako postati od početka 2023.

Kao što je slučaj sa Evropskim ETIAS-om, američki ESTA (Elektronski sistem za autorizaciju putovanja) je takođe bezbednosna mera uvedena kako bi se sprečio ulazak neželjenih ili nepoželjnih posetilaca na teritoriju SAD.

Elektronska ovlašćenja

Ni ETIAS ni ESTA nisu vize koje su nekada bile norma za mnoge posetioce u Americi i Evropi. Odobrenje ETIAS-a ili ESTA elektronski je povezano sa pasošem i nosilac potom ima pravo da poseti relevantnu odredišnu zemlju. Evropske i američke vlasti održavaju listu zemalja čiji državljani imaju pravo da podnesu zahtev za odobrenje putovanja. EU trenutno navodi oko 60 zemalja, dok američka verzija uključuje oko 40. Mnoge od zemalja na američkoj listi su evropske nacije, uključujući Veliku Britaniju, koja se takođe pojavljuje na evropskoj verziji.

Dok je viza fizički dokument ETIAS ili ESTA, dok u osnovi obavlja sličnu funkciju, je elektronska veza sa pasošem koja se može skenirati da bi se proverio status odobrenja. To čini elektronsko ovlašćenje lakšim i bržim za proveru i bezbednijim od vize. Još jedna prednost elektronskog odobrenja je brzina kojom se detalji vlasnika pasoša mogu proveriti i ažurirati kako se okolnosti menjaju dok se viza ne može tako lako proveriti da li postoje ispravke statusa.

Da bi dobio ETIAS ili ESTA podnosilac zahteva mora da popuni onlajn prijavni formular koji zahteva mnogo ličnih informacija, uključujući detalje vezane za kriminalne ili terorističke veze ili osude.

Borba protiv terorizma

Glavna motivacija za uvođenje ESTA i ETIAS-a je sprečavanje terorističkih napada i iskasapljenje osoba osuđenih ili osumnjičenih za umešanost u terorizam. ESTA je operativna od 2010. Iako se napad na Kule bliznakinje dogodio 2001. To je sada obavezan uslov i putnička ESTA će biti proverena na aerodromskim i terminalima morske luke pre polaska u Ameriku. Posedovanje važećeg ESTA, međutim, ne garantuje pravo posetioca da uđe u Ameriku. To određuje američko carinsko i granično osoblje koje može da odbije ulazak ako se proceni da ta osoba predstavlja rizik po američku bezbednost uprkos tome što drži ESTA.

Isti osnovni princip važi i za ETIAS. Iako će uskoro postati obavezan, posedovanje važećeg ETIAS-a ne osigurava automatski pristup Evropi ili zemljama unutar EU i šengenske zone. Pripadnici granične bezbednosti zemlje imaju moć da odbiju ulazak nosioca ETIAS-a ako postoje osnove da veruju da ta osoba predstavlja bezbednosni, teroristički, kriminalni ili zdravstveni rizik.

Različiti pragovi prihvatanja

Iako je proces podnošenja zahteva za ESTA i ETIAS veoma sličan američke vlasti su izuzetno bezbednosno svesne i čak i najmanji znak pitanja o podnosiocu zahteva može rezultirati odbijanjem. Mnogo je lakše pribaviti odobrenje ETIAS-a sa krivičnim dosijeom nego obezbediti ESTA. To će, naravno, zavisiti od ozbiljnosti počinjenih krivičnih dela i dužine odslužene kazne. Krivični dosije za manje prekršaje sa kratkim kaznama koje su odslužene verovatno neće predstavljati pravi problem na obrascu za prijavu ETIAS-a , ali američki zvaničnici ESTA će verovatno imati potpuno drugačije mišljenje.

Slično tome, prošla istorija poseta oblastima sukoba, ili povezanih sa terorizmom, podići će ozbiljne crvene zastave sa američkim bezbednosnim agencijama, mada to može rezultirati ne više od daljih pitanja odbora za proveru ETIAS-a.
Nameravanje putnika koji imaju teške medicinske ili mentalne probleme ili pate od zaraznih ili prenosivih bolesti takođe može da bude nepravedno u odnosu na američke vlasti. HIV/AIDS je uklonjen sa ESTA liste diskvalifikujućih uslova tek 2009.

Sličan proces primene

Proces podnošenja zahteva i za ESTA i za ETIAS je izuzetno sličan i oba se sprovode onlajn ne lično u ambasadi ili konzulatu kao što je to slučaj sa vizom. Prijavni formular u oba slučaja je u osnovi upitnik koji mora biti završen u potpunosti i iskreno.

Standardne informacije i detalji potrebni za ESTA i ETIAS aplikaciju obuhvataju:

  • Puno ime, adresa, nacionalnost, datum i mesto rođenja.
  • Detalji o pasošu, datum izdavanja i rok važenja, broj pasoša, zemlja izdaje.
  • Kontakt informacije, uključujući e-adresu i broj telefona.
  • I obrasci ETIAS i ESTA aplikacije takođe uključuju odeljke koji se odnose na:
  • Prethodnu istoriju putovanja i zemlje su posetile.
  • Krivični dosije i detalji osuđujućih presuda i izrečenih kazni.
  • Stanje zdravlja i detalji određenih navedenih stanja ili bolesti.

Pružanje lažnih ili pogrešnih informacija će najverovatnije biti brzo otkriveno jer se sve aplikacije detaljno proveravaju u odnosu na brojne bezbednosne i kriminalne baze podataka i, ukoliko ove provere vrate "pogodak", aplikacija bi mogla odmah da bude odbijena. Odbijeni podnosioci zahteva imaju neposredno pravo žalbe, ali to možda neće uspeti ako se netačne informacije odnose na kriminalne ili terorističke aktivnosti ili postojanje ozbiljnih medicinskih uslova na navedenoj listi.

Validnost i trošak

ESTA je trenutni uslov za pravo na Sjedinjene Države, ali ETIAS za putovanje u Evropu još uvek nije obavezan. Ova situacija će se promeniti 2023. godine kada će ETIAS biti potreban za putnike koji ulaze u zemlje ETIAS-a bez vize.

Kako je ranije objašnjeno, proces podnošenja zahteva je veoma sličan i za ESTA i za ETIAS ali postoje različiti zahtevi, periodi važenja i troškovi.

ETIAS:

  1. Podnosioci zahteva moraju da poseduju trenutni važeći pasoš sa rokom važenja ne manje od šest meseci posle datuma putovanja.
  2. Nosioci imaju pravo na brojne unose i izlaze iz evropske zone, ali su ograničeni na ukupno 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. 90 dana se može koristiti u jednom bloku ili raširiti tokom više putovanja sve dok se ne premaši ukupno 90.
  3. ETIAS važi na period od tri godine od dana odobrenja.

ESTA:

  1. Pasoš mora biti mašinski čitljiv (e-pasoš) i važiti za kompletan boravak u Sjedinjenim Državama.
  2. Nosioci ESTA mogu ostati u Sjedinjenim Državama maksimalno 90 dana, u jednom bloku ili provaljeni u nekoliko poseta, počevši od dana dolaska. Ovaj propis se odnosi i na putovanja u Kanadu, Meksiko i Karipska ostrva.
  3. Nosilac ESTA mora da kaže na obrascu za prijavu da se on ili ona slažu da američka carina i zaštita granica mogu da uzmu biometrijske podatke po dolasku.
  4. ESTA važi dve godine počevši od datuma odobravanja.

Iako ESTA važi samo dve godine kao protiv tri godine koliko je dozvoljeno na ETIAS-u, ona je znatno skuplja. Predviđa se da će ETIAS koštati 7€, dok ESTA trenutno košta 14 dolara. Podnosioci zahteva ESTA treba da budu svesni da je 14 dolara zvanična cena ali mnoge agencije naplaćuju višestruko više od ovog iznosa.

Zakljuиak

ESTA i ETIAS dele nekoliko sličnosti, međutim svaka je jedinstvena. Najšira sličnost je u tome što su to putna ovlašćenja za kratkoročne posete u svrhu tranzita, turizma ili poslovanja. ETIAS i ESTA imaju različite tačke određivanja cena, trajanja, zahteve i naravno, podobnost. Ipak, njihov glavni cilj je da obezbede veće bezbednosne mogućnosti, istovremeno služeći kao dodatni izvor vladinih prihoda.