Koja su ograničenja za nosite predmete kada putujete u Evropu?

Koja su ograničenja za nosite predmete kada putujete u Evropu?

Kada putujete u Evropu iz Sjedinjenih Država, postoji nekoliko ograničenja aviokompanija kojih putnici moraju da budu svesni. One se odnose na sve putnike koji polaze sa američkih aerodroma i tu su sa dobrim razlogom: da poboljšaju vazduhoplovnu bezbednost. Ispod je rezime ograničenja koja su trenutno na snazi, kao i neke srodne informacije.

Ograničenja tečnosti na američkim aerodromima

Tečnosti su ograničene u tome što moraju da budu u kontejnerima koji drže ne više od 100 ml (3,4 unce) po artiklu. Cilj ovog pravila je da se osigura da se tečnosti ne mogu koristiti za prikrivanje eksplozivnih materija.

Svaka tečna posuda mora da se nalazi u čistoj, kvart veličini, plastičnoj kesi. Svakom putniku je dozvoljena samo jedna torba po nošenju. Ova torba mora biti stavljena na pokretnu traku ili u kantu za rendgenski pregled. To omogućava službenicima Uprave za bezbednost saobraćaja (TSA) da lako ispitaju sadržaj torbe.

Lekovi za tečnost na recept, formula za bebe i majčino mleko dozvoljeni su u količinama koje prelaze 3,4 unce ili 100ml i ne moraju se staviti u čistu plastičnu kesu. Oni, međutim, moraju da budu proglašeni službenicima TSA na kontrolnom punktu radi inspekcije. Ovo izuzeće je napravljeno da bi se smestili putnici koji imaju zdravstveno stanje ili putuju sa odojčadi.

Navedena ograničenja sprovodi TSA u SAD i odnose se na sve putnike koji polaze sa američkih aerodroma, uključujući i one koji putuju u Evropu.

Važno je napomenuti da se većina ovih ograničenja može odnositi i na letove koji potiču iz Evrope ili drugih delova sveta koji su predodređeni za Sjedinjene Države. Evropska komisija ima slične propise u vezi sa tečnostima, aerosolima i gelovima (LAG) koji se prenose u avionima koji polaze sa evropskih aerodroma. Putnici koji putuju sa evropskih aerodroma takođe podležu ograničenjima količine LAG-ova koje mogu da nose.

Dalje se preporučuje da putnici provere sa svojom aviokompanijom po izboru u vezi sa bilo kakvim dodatnim ograničenjima ili zahtevima kako bi bili sigurni da neće dobiti nikakva iznenađenja kada pokušaju da se ukrcaju u avion.

Kakva su pravila u vezi sa uzimanjem parfema u avionu iz SAD za Evropu?

Prema propisima TSA, putnicima je dozvoljeno da donose tečne predmete, uključujući parfem, u avion sve dok se pridržavaju pravila 3-1-1. To znači da, kao i ostale tečnosti, vaš parfem mora biti u posudi koja drži maksimalno 3,4 unce, već 100ml po artiklu, i stavljen u čistu, plastičnu kesu veličine kvarta. Samo zapamtite da je svakom putniku dozvoljena samo jedna torba po nošenju.

Da li ista ograničenja za tečnost aviokompanije važe kada letite iz zemalja koje nisu SAD u Evropu?

Likvidna ograničenja aviokompanije za letove iz zemalja koje nisu SAD za Evropu generalno su slična onima za letove koji polaze iz SAD, ali možda postoje neke razlike u smislu specifičnih pravila i propisa. Neke velike razlike bi, na primer, mogle da uključuju:

Različita ograničenja veličine kontejnera

Opšte pravilo za tečnost u nosivom prtljagu je da one moraju biti u kontejnerima od po ne više od 100 ml (3,4 unce). Međutim, neke zemlje bi mogle da imaju različita ograničenja u pogledu maksimalne veličine kontejnera. U Australiji, na primer, tečnost mora da bude u kontejnerima ne više od 80 mililitara (2,7 unci).

Pravila za bescarinje

Bescarirna tečnost koja se kupuje nakon obezbeđenja može biti podložna različitim pravilima u zavisnosti od pojedinačne zemlje. U nekim slučajevima, ove tečnosti mogu biti dozvoljene u većim posudama od standardnih 100 ml, pod uslovom da se nađu u sigurnoj, neovlašćeno evidentiranoj kesi.

Procedure skrininga

Mada su opšte procedure skrininga tečnosti slične širom različitih zemalja, moglo bi da dođe do razlika u smislu načina na koji se tečnost prikazuje na bezbednosnim punktovima. U nekim zemljama, na primer, od putnika se traži da uklone tečnost iz prtljaga i stave ih u zasebnu kantu za skrining.

Primena

Mada su pravila za ograničenja likvidnosti aviokompanija generalno konzistentna u svim zemljama, nivo primene mogao bi da se razlikuje. Neke zemlje mogu imati strože (ili opuštenije) mere sprovođenja od drugih.

Suština je da, iako su likvidna ograničenja aviokompanije za letove iz zemalja koje nisu SAD za Evropu generalno slična, možda postoje određene razlike u pogledu specifičnih pravila i propisa, ograničenja veličine kontejnera, bescarinih tečnosti, procedura skrininga i primene. Kada ste u nedoumici, proverite sa svojom avio-kompanijom ili aerodromom sa kojeg polazite da biste saznali o specifičnim pravilima i procedurama tečnosti na vašem letu.

Šta je sa uzimanjem elektronike u avionu iz Sjedinjenih Država za Evropu?

Putnicima je dozvoljeno da u avion iz SAD unesu elektroniku u Evropu, ali mora da se sledi nekoliko smernica. Dok TSA dozvoljava da se elektronika kao što su tableti, laptopovi, kamere i e-čitači uzmu na brodu, oni moraju da se prikazuju odvojeno od drugih stavki tokom procesa bezbednosnog skrininga.

Osim toga, veća elektronika kao što su gejming konzole, DVD plejeri i velike kamere moraju da se uklone iz torbi za nošenje i stave u zasebnu kantu za rendgenski skrining. Putnicima je takođe dozvoljeno da ponesu rezervne litijumske baterije za ličnu upotrebu, ali moraju da se smeste u torbe za nošenje i da se ne prijave.

Važno je napomenuti da pojedinačne aviokompanije mogu imati sopstvena ograničenja upotrebe elektronike tokom letova, posebno tokom poletanja i sletanja. Generalno gledano, elektronika mora biti isključena ili prebačena u režim rada u avionu tokom ovih vremena. Neke zemlje takođe mogu da imaju sopstvene propise o upotrebi elektronike u avionima.

Koliko hrane je dozvoljeno poneti sa sobom u avionu iz SAD za Evropu?

Uprava za bezbednost saobraćaja (TSA) nema specifična ograničenja količine hrane koja se može uvesti u avion iz SAD za Evropu. Tečna hrana, kao što su supa ili sos, ipak mora da se pridržava pravila 3-1-1 - i treba da bude spakovana u posudu koja drži 3,4 unce (100 ml) ili manje. Za razliku od drugih tečnosti, tečni prehrambeni artikli su izuzeti od ograničenja jedne kese veličine kvarta i mogu se spakovati u zasebnu kesu.

Prehrambeni artikli koji se nađu u putničkom odeljku, kao što su grickalice ili sendviči, mogu se uneti u bilo kom iznosu sve dok se ne nađu na TSA listi zabranjenih predmeta. Ovi prehrambeni artikli obično podležu istoj projekciji kao i drugi nosioci.

Prehrambeni artikli prijavljeni u tovarni deo, kao što su zamrznuti ili hladnjače, mogu biti podložni dodatnim propisima i ograničenjima koja je odredila određena aviokompanija.

Da li će mi biti dozvoljeno da uzimam upakovane poklone u avionu između SAD i Evrope?

Putnicima je dozvoljeno da u avion iz SAD unesu upakovane poklone u Evropu, ali ovde takođe moraju da se poštuju određena pravila. Prema podacima Uprave za bezbednost saobraćaja (TSA), upakovani pokloni podležu inspekciji, što znači da će možda morati da se odmotaju tokom procesa bezbednosnog skrininga.

Kako bi se rizik od odmotavanja svih poklona koje ste kupili porodici i prijateljima na drugoj strani sveo na najmanju moguću moguću stvar, TSA preporučuje putnicima da ili sačekaju dok ne stignu na odredište kako bi upakoli poklone ili koristili poklon torbe ili kutije koje nisu upakovane. Dobra ideja je da putnici zadrže odmotane poklone i umotaju materijale u svoje torbe ili proverene torbe, a zatim da poklone umotaju po dolasku na odredište.

Putnici takođe treba da budu svesni da određeni predmeti, kao što su oštri predmeti ili zapaljivi materijali, nisu dozvoljeni ni u nosivim ni u proverenim torbama. Ako ste u nedoumici, pre pakovanja proverite da li na TSA Veb lokaciji postoji lista zabranjenih stavki.

Mogu li da fotografišem ili snimam video snimke na bezbednosnom kontrolnom punktu u SAD pre nego što se ukrcam na let za Evropu?

Prema sajtu Uprave za bezbednost saobraćaja (TSA) putnicima je uglavnom dozvoljeno da fotografišu ili snimaju video snimke na bezbednosnom kontrolnom punktu na američkom aerodromu dok se ukrcavaju na let za Evropu (ili bilo gde drugde u tom slučaju). TSA ipak traži da putnici treba da poštuju proces skrininga i privatnost drugih putnika.

U nekim slučajevima, službenici TSA mogu da traže od vas da se uzdržite od fotografija ili video zapisa ako smatraju da to ometa proces provere ili izaziva uznemiravanje. Osim toga, važno je imati na umu da pojedinačni aerodromi mogu imati svoja pravila i propise koji se odnose na fotografiju ili videografiju.

Takođe imajte na umenu da se određeni artikli, kao što su rendgenski aparati ili druga oprema za skrining, smatraju osetljivim bezbednosnim informacijama i da ih, stoga, ne treba fotografisati ili snimati.

Da li će moja gitara ili neki drugi muzički instrument biti ekranizovan kada se prijavim za let za Evropu?

Prema TSA, muzičkim instrumentima, u zavisnosti od njihovih dimenzija, dozvoljeno je da se nose na brodu ili da se prijave kao prtljag kada putuju iz SAD u Evropu ili negde drugde. Međutim, zbog delikatne prirode mnogih muzičkih instrumenata, TSA ima mere kako bi se osiguralo da budu pravilno prikazani tokom prijavljivanja.

Prilikom prijavljivanja muzičkog instrumenta, trebalo bi da obavestite aviokompaniju ili oficira TSA da li je instrument posebno krhak ili skup, i zatražite da se njime rukuje sa negom. Službenici TSA tada mogu da pregledaju instrument koristeći različite metode skrininga, kao što su rendgenski aparati ili fizička inspekcija. U nekim slučajevima, službenici TSA takođe mogu tražiti od vas da uklonite instrument iz njegovog slučaja radi provere.

Da bi izbegli štetu tokom transporta, putnici bi trebalo da preduzmu korake da se pravilno spakuju i obezbede svoje muzičke instrumente. To bi, na primer, moglo da uključuje korišćenje predmeta sa tvrdom ljuskom ili ojačanih materijala za pakovanje, kao što su obloge od mehurića ili penasti ulošci. Takođe je odlična ideja da se uverite da je instrument označen vašim kontakt informacijama, za svaki slučaj ako se zaturi ili izgubi tokom putovanja.

Šta da očekujem tokom prikazivanja na američkom aerodromu?

Patosi se obično sprovode kada putnik aktivira alarm tokom detektora metala ili napredne tehnologije obrade slika, ili kada postoji zabrinutost u vezi sa odećom ili ličnim predmetima putnika. Tokom provere, trebalo bi da očekujete da ćete biti podvrgnuti temeljnoj i profesionalnoj potrazi od strane oficira TSA.

Prema TSA, tokom tapšanja, oficir TSA istog pola će koristiti prednji deo ruku da nežno tapše oblasti kao što su vaše grudi, leđa, ruke i noge kako bi utvrdio da li nosite neke potencijalne pretnje, kao što su oružje ili eksploziv. Tapšanje će biti sprovedeno u privatnom prostoru za proveru - ali putnicima je dozvoljeno da zatraže javni prostor za skrining ili da imaju saputnika sa sobom tokom projekcije.

Ako imate bilo kakvih medicinskih uslova ili nedoumica, trebalo bi da obavestite TSA oficira pre nego što počne potapanje. Pored toga, ako vam je potreban neki poseban smeštaj, kao što je korišćenje stolice, trebalo bi da obavestite službenika TSA pre vremena.

Važno je napomenuti da su oficiri TSA obučeni da izvode patoseve sa poštovanjem i profesionalizmom i da obezbede privatnost i udobnost putnika. Ako imate bilo kakve nedoumice ili pitanja u vezi sa procesom potapanja, uvek možete tražiti da razgovarate sa TSA supervizorom.

Šengenske vize i ETIAS

U ovom trenutku građanima oko 60 zemalja (uključujući Sjedinjene Države) nije potrebna šengenska viza za posetu Evropi. Velika većina ostalih treba da podnese zahtev za šengensku vizu pre nego što im bude dozvoljeno da posete region.

Međutim 2025, posetioci iz zemalja koje trenutno ne zahtevaju šengensku vizu morati će da podnesu zahtev za ono što je poznato kao ETIAS ili Evropski sistem za informacije o putovanjima i autorizaciju. To uključuje i pojedince iz Sjedinjenih Država. Više informacija o ovome dostupno je na ETIAS najčešćim pitanjima.