Koji su zahtevi za vakcinu za evropska putovanja?

Koji su zahtevi za vakcinu za evropska putovanja?

Putovanje u Evropsku uniju (EU) ili Šengensku zonu je san za mnoge globalne turiste, radnike i studente. Međutim, zdravstvene i bezbednosne mere postale su ključna razmatranja, značajno preoblikovana pandemijom COVID-19. U vreme pisanja ovog članka, ne postoji evropska zemlja koja još uvek zahteva Testiranje ili vakcinaciju Covid-19 pre nego što dozvoli ulazak. To je zato љto. od početka januara 2023. godine, zahteve EU COVID vakcine ukinule su sve zemlje regiona.

Zemlje EU sada su se vratile istim merama ulaska koje su se primenjivale pre dolaska Kovid-19.

Zahtevi za vakcinaciju pre COVID-19

Pre pandemije COVID-19, EU i Šengenska zona nisu zahtevale obaveznu vakcinaciju putnika, osim određenih okolnosti. Ovi izuzeci se obično primenjuju na pojedince koji putuju iz zemalja sa visokim rizikom od određenih zaraznih bolesti.

  • Žuta groznica: Za putnike iz ili u tranzitu kroz zemlje u kojima je žuta groznica endemska, potreban je sertifikat o vakcinaciji žute groznice.
  • Tuberkuloza, polio i druge bolesti: specifične vakcine mogle bi da se preporuče u zavisnosti od zdravstvene situacije u matičnoj zemlji putnika ili u državi članici EU/Šengenskoj zoni koju nameravaju da posete.

Preporuke za vakcinaciju pre COVID-19 uglavnom su se zasitile individualne zdravstvene zaštite, a ne javne zdravstvene bezbednosti na slobodi.

Udar COVID-19: Od krize do prozivke o vakcinaciji

Pandemija COVID-19 drastično je promenila globalna putovanja, a EU/Šengenska zona nije bila izuzetak. Kako se pandemija odvijala, EU je usvojila privremena ograničenja putovanja, a stroge zdravstvene provere postale su uobičajena karakteristika na granicama.

Na kraju, kako su vakcine protiv COVID-19 postale dostupne, one su se pojavile kao ključno sredstvo za olakšavanje bezbednijih putovanja. Zemlje EU i Šengena sprovele su nove zahteve za vakcinaciju, zbog kojih je vakcinacija COVID-19 ključna za putovanja u te regione.

Zahtevi za vakcinaciju posle COVID-19

Trenutni zahtevi za vakcinom

Trenutno ne postoje zahtevi za vakcinu za ulazak u Šengensku zonu za putnike koji ulaze u blok bez vize. Ako je potrebna šengenska viza, putnici će biti obavešteni o mogućim zahtevima za vakcinu u vreme razgovora sa konzulatom.

Prethodni SERTIFIKATI ZA VAKCINACIJU COVID-19

U okviru odgovora na pandemiju, EU je pokrenula Sertifikat EU za digitalnu COVID (ranije poznat kao Digitalni zeleni sertifikat). Certifikat je funkcionisao kao potvrda da je pojedinac vakcinisan u odnosu na COVID-19, da je imao negativan ishod testa ili da se oporavljao od COVID-19. Ocenjeno je da su prihvatljive samo vakcine koje je odobrila Evropska agencija za lekove (EMA) ili uporedivo nacionalno telo. Među njima su pre svega Fajzer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson vakcine.

Prethodne Deklaracije o zdravlju putnika

Neke zemlje članice EU/Šengenske oblasti zahtevale su zdravstvene deklaracije ili dodatne zdravstvene provere od dolaska putnika. Ove mere su preduzete da bi se pratili potencijalni simptomi COVID-19 među putnicima.

Uticaji i razmatranja

  • Uticaj na putovanja: Zahtev za vakcinom COVID-19 značajno je uticao na međunarodna putovanja, sa obeleženim povećanjem stope vakcinacije među čestim putnicima.
  • Zabrinutost u pogledu kapitala: Disparitet u globalnoj distribuciji vakcina izazvao je zabrinutost u pogledu kapitala. Putnici iz zemalja sa sporijim prozivama vakcina suočili su se sa većim poteškoćama u ispunjavanju zahteva EU za vakcinom.
  • Priznanje vakcina: Prihvatanje samo određenih vakcina od strane EU predstavljalo je izazove. Putnici vakcinisani vakcinama koje EMA nije prepoznala suočili su se sa ograničenjima. Da stvar bude zbunjujuća, pojedinačne zemlje članice ponekad su imale sopstvene propise i prihvatale druge vakcine.
  • Validity and Booster Shots: Sa tekućim istraživanjima o efikasnosti i trajanju vakcine, pojavile su se nove smernice koje se tiču pojačivača i validnosti sertifikata, što utiče na buduće zahteve putovanja.

Put ispred nas

Dok globalna zajednica nastavlja da se hvata u koštac sa posledicama COVID-19, zahtevi za vakcinu za ulazak u EU/Šengensku zonu verovatno će ostati dinamični. Vlade, zdravstvene vlasti i putnici će morati da ostanu informisani i prilagodljivi.

Uprkos izazovima, ove mere naglašavaju posvećenost EU zaštiti javnog zdravlja, istovremeno omogućavajući međunarodna putovanja. Dok se krećemo kroz ovu novu eru, ostaje nada za povratak normalnim okolnostima putovanja podstaknutim snažnim razumevanjem globalne zdravstvene bezbednosti.

Kakve vrste vakcinacije treba da dobijem ako planiram da posetim zapadnu Evropu?

SZO i CDC preporučuju putnicima da dobiju sledeće vrste vakcinacije pre nego što posete zapadnu Evropu: besnilo, tifus, hepatitis B i hepatitis A.

Takođe preporučuju sledeće rutinske vakcinacije: zauške, boginje, rubeolu, difteriju, tetanus, pertusis, boginje, grip, upalu pluća, šindre, dečju paralizu i meningitis.

Iako to više nije obavezno, vakcinacija Covid-19 se i dalje preporučuje svim strancima koji žele da putuju u Evropu i za lokalno stanovništvo koje želi da putuje u drugi deo kontinenta.

Bolesti koje bi mogle da se spreče vakcinacijom, kao što su zauške i boginje, počinju da postaju sve učestalije u delovima zapadne Evrope. Preporučujemo da dvaput proverite status imunizacije i dobijete sve neophodne vakcine pre nego što krenete.

Zakljuиak

Pandemija COVID-19 značajno je izmenila pejzaž putovanja u EU i Šengensku zonu, a vakcinacija sada igra centralnu ulogu u putnim protokolima. Ove promene naglašavaju tekuću posvećenost čuvanju i javnog zdravlja i slobode kretanja. Dok nastavljamo da se prilagođavamo ovoj situaciji koja se razvija, vakcine će ostati ključni faktor u upravljanju međunarodnim putovanjima i podsticanju globalne povezanosti u post-pandemij svetu.