Komisija EU predlaže stalnu šengensku vizu za Vanuatu

Komisija EU predlaže stalnu šengensku vizu za Vanuatu

Evropska komisija predložila je vraćanje stalnih viznih propisa za građane Vanuatua koji žele da uđu u Šengensku zonu.

To dolazi posle privremene suspenzije u maju 2022. godine zbog bezbednosnih zabrinutosti vezanih za Vanuatuove programe za dobijanje državljanstva investitora.

Komisija predlaže povlačenje bezviznih putovanja

Komisija je 31. maja saopštila da planira da vizni režim za državljane Vanuatua učini trajnim po završetku trenutne privremene suspenzije 3. avgusta 2024. godine.

Ovaj predlog ima za cilj rešavanje pitanja iregularnih migracija i bezbednosnih rizika povezanih sa bezviznim putovanjima, posebno od državljanstva investicionim (CBI) programima poput onih u Vanuatuu.

Komisija je od maja 2022. blisko sarađivala sa vlastima Vanuatua, uz ocenu da šeme državljanstva te zemlje predstavljaju bezbednosni rizik za Evropsku uniju (EU) i njene zemlje članice.

Ti rizici uključuju potencijal organizovanog kriminala, pranja novca, utaje poreza i korupcije.

Zakonodavne izmene ocenjene kao nedovoljne

Iako je Vanuatu napravio neke zakonodavne izmene kako bi rešio zabrinutosti EU, Komisija je zaključila da te izmene nisu dovoljne da se smanje bezbednosni rizici iz Vanuatuovih CBI programa.

Stoga Komisija sada predlaže da se vizni režim učini trajnim za osobe sa Vanuatu pasošima.

Trenutno, pod privremenom suspenzijom, građanima Vanuatua potrebna je viza za kratke boravke do 90 dana u periodu od 180 dana u Šengenskoj zoni.

Novim predlogom ovaj uslov biće trajan.

EU pažljivo prati bezvizne sporazume

EU trenutno ima sporazume o ukidanju viza sa 64 zemlje, što omogućava njihovim državljanima da uđu u Šengensku zonu bez viza za kratke posete.

Međutim, EU se suočila sa problemima iregularnih migracija i bezbednosnih pitanja bezviznih putovanja, uključujući ona vezana za šeme državljanstva investitora.

Margaritis Šinas, potpredsednik Evropske komisije, izjavio je da, mada bezvizna putovanja imaju mnoge beneficije, zloupotreba tih privilegija može dovesti do njihove suspenzije kako bi se EU zaštitila od bezbednosnih pretnji.

Komesarka za unutrašnje poslove Iva Johanson pomenula je da EU redovno proverava bezvizne sporazume i deluje protiv zemalja koje ih zloupotrebljavaju.

Komisija je u oktobru 2023. predložila promenu Mehanizma suspenzije viza kako bi se bolje otklone zloupotrebe, poput onih vezanih za CBI programe u zemljama koje su izuzete iz viza.

Parlament i Savet će doneti odluku

Konačna odluka o tome da li će trajno zahtevati vize za građane Vanuatua sada zavisi od Evropskog parlamenta i Saveta EU.

Oni će razmotriti predlog Komisije narednih meseci.

S obzirom da su te institucije podržale prvobitnu privremenu suspenziju, čini se da će i one podržati da promena bude trajna.

Ambasadori zemalja članica EU složili su se u martu da je vođenje programa CBI validan razlog za suspenziju bezviznih sporazuma.

Vanuatuova kontroverzna CBI istorija

Zabrinutost zbog Vanuatuove CBI šeme postoji već neko vreme.

Komisija je u januaru 2022. prvi put predložila delimično obustavljanje bezviznih putovanja zbog bezbednosnih rizika iz tih programa.

To je usledilo nakon što je Vanuatu krajem 2021. godine objavio o pokretanju treće CBI opcije pod nazivom "Program opcije nekretnina" sa jednim master agentom.

EU je delimičnu suspenziju stavila u martu 2022. Vanuatuu je u februaru 2023. godine dato još 18 meseci da reformiše svoje CBI programe pre nego što se eventualno suoči sa potpunom suspenzijom sporazuma o ukidanju viza sa Šengenskom oblašću.

Kretanje kroz razvoj putničkog pejzaža Evrope

Predlog EU da se zahtevaju vize za državljane Vanuatua mogao bi da natera putnike iz drugih zemalja koje su izuzete iz viza da se zapitaju o sopstvenim pravilima putovanja.

Iako ova promena utiče samo na vlasnike Pasoša Vanuatua, ona pokazuje fokus EU na bezbednost i moguće promene putnih zahteva.

Putnici iz zemalja kojima trenutno nije potrebna viza za ulazak u Šengensku zonu trebalo bi da ostanu obavešteni o predstojećim promenama, kao što je Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) počev od sredine 2025.

ETIAS će biti obavezna provera za putnike iz zemalja koje su izuzete iz viza kako bi se unapredila bezbednost u šengenskoj zoni.

Važno je znati da ETIAS nije viza već elektronsko ovlašćenje za putovanje. Međutim, biće neophodno da mnogi posetioci koji nisu iz EU uđu u Šengensku zonu.

Balansiranje otvorenosti i bezbednosti

Predlog da se za građane Vanuatua zahtevaju vize deo je napora EU da se pozabavi pitanjima migracije i bezbednosti vezanim za bezvizna putovanja, posebno zabrinutost u pogledu programa za dobijanje državljanstva investitora.

Mada EU želi da podrži globalna putovanja i privuče talentovane ljude, ona takođe treba da zaštiti svoje granice i sačuva svoje zemlje članice.

Predložene izmene Mehanizma za suspenziju viza olakšaće obustavu bezviznih sporazuma ako budu zloupotrebljeni.

Dok EU ažurira svoju imigracionu politiku, važno je videti kako te promene utiču na različite putnike i imigrante, kao što su studenti, digitalni nomedovi, investitori i porodice.

Na primer, novi ETIAS sistem će nekima olakšati putovanje, ali će dodati dodatne korake drugima.

EU namerava da ostane otvorena i dobrodošla, istovremeno obezbeđujući sigurnost svojim građanima i posetiocima.

Za postizanje tog balansa biće potrebna tekuća prilagođavanja i saradnja između EU, njenih zemalja članica i međunarodnih partnera.

Vanuatuova budućnost viza neizvesna

Predlog EU da se građanima Vanuatua trajno zahtevaju vize pokazuje posvećenost suočavanju sa bezbednosnim pretnjama iz programa za dobijanje državljanstva investitora.

Kako se ovaj predlog bude kretao napred, biće važno videti kako Vanuatu reaguje i da li će napraviti još promena u svojim CBI programima.