Komitet za nadzor Velike Britanije ispituje promene granica EU

Komitet za nadzor Velike Britanije ispituje promene granica EU

Evropski komitet za nadzor Velike Britanije najavio je početak detaljne istrage o predloženom Sistemu ulaska i izlaska (EES) Evropske unije (EU) koji treba da reformiše upravljanje granicom za putnike koji ulaze i izlaze iz Šengenske oblasti. Cilj sistema je modernizacija graničnih provera zamenom tradicionalnog metoda pečata pasoša automatizovanim IT sistemom.

Sa potencijalnim lansiranjem u jesen 2024, Komitet sada ispituje implikacije koje ovi sistemi mogu imati na granice Velike Britanije i operacije u lukama, posebno one koje sprovode 'juxtaposed' kontrole.

Uticaj na granice i operacije Velike Britanije

EES je osmišljen tako da unapredi sprovođenje bezbednosti i politike unutar Šengenske oblasti, ali je njegovo uvođenje izazvalo značajnu zabrinutost među graničnim vlastima i operaterima Velike Britanije.

Ser Vilijam Keš, predsedavajući Evropskog komiteta za proveru, naglasio je hitnost da se istraže posledice po luke i putnike u Velikoj Britaniji nakon alarmantnih povratnih informacija lučkih operatera o očekivanim poremećajima, posebno za prenos preko kanala.

Nemogućnost da se unapred registruje za EES na daljinu je ključno pitanje, jer bi moglo da dovede do logističkih izazova u lukama Velike Britanije kao što su Dover i Folkeston, koje sprovode granične kontrole za EU na tlu Velike Britanije.

Potencijalni poremećaji na kontrolnim lokacijama Juxtaposed

Očekuje se da će u lukama koje rade pod kontrolom jukstaposeda, EES doneti znatne preokrete, što će povećati uzbunu unutar Komiteta. Putnici će možda morati fizički da napuste svoja vozila kako bi se podvrgli neophodnim proverama, što bi moglo da dovede do značajnih kašnjenja.

Komitet se, kao što je naglasio Ser Keš, zalaže za podnošenje dokaza od stručnjaka za razumevanje i rešavanje izazova koje EES predstavlja, posebno u londonu Sent Pankras Internešnal, Folkeston i Dover.

Razumevanje EES-a i poziv na dokaze

U proteklih 15 godina planovi EU za EES su se razvili, a prvi predlozi datiraju od februara 2008. Izazovi koji odlažu njegovu implementaciju, koja je prvobitno bila predviđena za 2022.

Komitet ispituje uticaj na iskustvo putovanja za državljane zemalja koje nisu članice EU i istražuje da li daljinska registracija za EES treba da bude dozvoljena, posebno za zemlje sa uporedivim bezbednosnim standardima sa EU. Rok za podnošenje pisanih dokaza određen je za 17.00 12.

Istraga takođe ulazi u šire implikacije novih elektronskih sistema putovanja, uključujući predstojeći Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) i britansku šemu elektronskog odobrenja putovanja. Pitanja koja okružuju interoperabilnost ovih sistema i njihov uticaj na putnike i operatere su od posebnog interesa za Komitet.

Uloga Evropskog komiteta za proveru

Evropski komitet za proveru, Komitet za izbor naroda, igra ključnu ulogu u proceni dokumenata EU koji se odnose na njihov pravni i/ili politički značaj, posebno onih relevantnih za Protokol o povlačenju Velike Britanije i EU iz Severne Irske.

Sa redovnim sednicama i istragama o odnosima Velike Britanije i EU, Komitet je ključni igrač u upravljanju post-Brexit dinamikom i obezbeđivanju da interesi Velike Britanije budu zastupljeni i zaštićeni.

Posetioci EU i EES Evolucija

Predstojeća implementacija EES-a u EU predstavlja značajan zaokret u načinu na koji će posetioci, uključujući one iz Šengenske zone, iskusiti upravljanje granicom. Ova promena je posebno relevantna za putnike pod režimom ETIAS-a.

Za turiste i kratkoročne posetioce, EES obećava efikasniji ulazak, ali takođe zahteva bliže pridržavanje trajanja viza i kretanja unutar Šengenske oblasti. Uticaj sistema proteže se na širi spektar dugoročnih posetilaca, kao što su preseljenje porodica, investitora, digitalnih nomedova i studenata. Ove grupe moraju da se kreću kroz novi pejzaž gde je njihovo kretanje pedantnije zabeleženo i proučavano, što bi moglo da utiče na odluke o produženom boravku ili ponovljenim stavkama.

EES bi takođe mogao da utiče na odluke onih koji smatraju da je EU destinacija za studiranje, rad ili investicije, s obzirom na pojačan nadzor i praćenje podataka.

Imigraciona politika EU u eri EES-a

Uvođenje EES-a je ključni trenutak za imigracionu politiku EU, nagoveštavajući korak ka tehnološki vođenijim i podacima centričnim pristupima. Ovaj zaokret ima duboke implikacije za širi imigracioni okvir, potencijalno preoblikujući način na koji EU upravlja ne samo kratkoročnim posetama u okviru ETIAS/Šengenske vize, nego i dugoročnom imigracijom.

Digitalizacijom ulaznih i izlaznih zapisa, EU ima za cilj unapređivanje bezbednosti i sprovođenja politike, što bi moglo da dovede do strože provere imigracionih aplikacija i obnavljanja. EES bi mogao da deluje kao katalizator za zemlje članice da preispitaju svoju imigracionu politiku, posebno u upravljanju balansom između bezbednosnih zabrinutosti i potrebe za talentima i investicijama. Ova preispitivanja mogu dovesti do nijansiranije politike, rešavanja potreba različitih grupa kao što su preduzetnici, kvalifikovani profesionalci i izbeglice.

Podaci koje je prikupio EES takođe bi mogli da informišu buduće promene u politici, što bi imigraciona pravila EU mogla da prilagode razvoju globalnih trendova i izazova.