Letnji turizam talas u Belgiji izaziva zabrinutost zbog prekomernog turizma

Letnji turizam talas u Belgiji izaziva zabrinutost zbog prekomernog turizma

Kako temperature rastu širom Evrope, tako i turistički brojevi, sa popularnim destinacijama doživljavaju rekordne priliv posetilaca.

Ovogodišnji bum putovanja vrši pritisak na lokalne zajednice i infrastrukturu, izazivajući rasprave o održivom turizmu i uticaju kratkoročnog iznajmljivanja na tržišta nekretnina.

Tragači za suncem hrle na belgijsku obalu

Sa temperaturama koje dostižu i do 30 ° C, belgijska obala se priprema za masovni priliv posetilaca.

Prema pokrajinskoj kompaniji Vesttoer, belgijska obala samo ovog vikenda očekuje oko 350.000 dnevnih turista .

Hoteli su već 90% rezervisani, a rezervacije u poslednjem trenutku i dalje se slijevaju zbog povoljne vremenske prognoze.

Da bi se prilagodio gužvi, belgijski železnički operater SNCB vodi dodatne vozove do primorskih destinacija.

U subotu i nedelju, 22 dodatni vozovi će služiti Blankenberge i Ostende.

Železnička kompanija savetuje putnike da provere svoj planer rute i izbegavaju vršne sate ako je moguće.

Aerodrom u Briselu vidi broj putnika raste

Letnji odmor rush nije ograničen samo na obalu.

Aerodrom u Briselu prijavio je najveći mesečni broj putnika od 2019. godine, sa približno 2,5 miliona putnika koji su prošli u julu. Ovo označava povećanje od 5% u odnosu na isti period 2023. godine.

Zvaničnici aerodroma primetili su da su odlazeći putnici nadmašili broj dolazaka, što je tipičan trend za početak sezone letnjih praznika.

Svaki let je u proseku prevozio 152 putnika, postavljajući novi rekord i nadmašivši prošlogodišnje brojke za dva putnika po letu.

Najpopularnije destinacije za putnike koji polaze sa aerodroma u Briselu u julu su Španija, Turska, Grčka, Italija, Nemačka, Maroko, Sjedinjene Države, Portugal, Francuska, i Velika Britanija.

Airplane

(Slika ljubaznošću stellelevi preko iStock)

Online platforme za rezervacije podstiču bum turizma

Porast putovanja nije samo belgijski fenomen.

Širom Evropske unije (EU), online platforme za rezervacije beleže rekordan broj rezervacija.

U prvom kvartalu 2024. godine, platforme kao što su Airbnb, Booking.com, Expedia Group i TripAdvisor zabeležile su 123,7 miliona rezervisanih noćenja – zapanjujući porast od 28,3% u odnosu na isti period 2023. godine.

Ovaj bum u "platformskom turizmu" izaziva zabrinutost zbog prekomernog turizma i njegovog uticaja na lokalne zajednice.

Stručnjak za turizam Bart Neuts iz KU Leuven objašnjava: "Povećanje je dvostruka pojava. S jedne strane, postoji samo svetski rast turizma nakon Covid-19. S druge strane, vidimo pomak u ponašanju rezervacija, koji se sve više radi pomoću online platformi. "

Tržište nekretnina oseća prstohvat

Porast kratkoročnog iznajmljivanja putem platformi kao što je Airbnb vrši pritisak na lokalnim tržištima nekretnina.

Studije pokazuju da Airbnb oglasi zauzimaju oskudne nekretnine u većim gradovima i da su direktno povezani sa višim zakupninama u susedstvu.

U Briselu, na primer, koncentracije Airbnb-a su najviše u centru grada, evropskom okrugu i naseljima kao što su Ikeles i Saint-Gilles.

Studija VUB-a otkrila je da za svaki Airbnb na 100 domaćinstava postoji prosečno povećanje od 1,6% u lokalnim cenama zakupa.

Situacija je još izraženija u mediteranskim gradovima kao što su Barselona, Malaga i Lisabon, gde uticaj na lokalna tržišta nekretnina dostiže kritične nivoe.

Tourists on Motorboat on Canal in Bruges, Belgium

(Slika ljubaznošću T6 Adventures preko Pekels)

Gradovi se bore protiv prekomernog turizma

Kao odgovor na ove izazove, mnogi evropski gradovi sprovode mere za suzbijanje prekomernog turizma i regulisanje kratkoročnog iznajmljivanja.

Amsterdam, na primer, uveo je stroga pravila koja su dovela do stagnacije, pa čak i blagog smanjenja Airbnb oglasa.

Barselona je doživela poboljšanja zahvaljujući rigoroznim kontrolama kratkoročnog iznajmljivanja.

Međutim, nisu svi gradovi jednako uspešni u svojim naporima.

Neuts ističe: "U gradovima kao što je Lisabon – gde na papiru postoje pravila, ali nema kontrole – situacija postaje neodrživa."

Venecija ima drugačiji pristup nametanjem poreza na jednodnevne izletnike koji ulaze u grad.

Međutim, Neuts je skeptičan prema efikasnosti takvih mera: "U tom trenutku je prekasno. Ljudi su već tamo, neće se vratiti jer moraju da plate 10 evra. To je (ekvivalent) dve kafe u Starbucks. "

Posetioci i migranti iz EU upravljaju promenljivim plimama

Porast turizma i rezultirajući pritisci na lokalne zajednice mogli bi dovesti do strožih propisa za kratkoročne posetioce zemalja EU.

Iako je predstojeći Evropski sistem za informacije o putovanjima i autorizaciji (ETIAS) prvenstveno dizajniran da poboljša bezbednost, može se koristiti i kao alat za efikasnije upravljanje turističkim tokovima.

Za dugoročne posetioce i migrante, pritisci na tržištu nekretnina izazvani kratkoročnim iznajmljivanjem mogli bi otežati pronalaženje pristupačnog smeštaja u popularnim urbanim sredinama.

To bi moglo da podstakne pridošlice da traže stanovanje u manje centralnim ili manje turističkim naseljima, što potencijalno utiče na obrasce integracije.

House in Bruges, Flanders, Belgium

(Slika ljubaznošću Paulo Cerkueira preko Pekels)

Imigraciona politika se razvija usred turističkog buma

Rasprava o prekomernom turizmu verovatno će uticati na širu imigracionu politiku zemalja EU.

Kako se gradovi bore sa uticajima masovnog turizma, može doći do povećanog pritiska da se razviju sveobuhvatniji pristupi upravljanju i kratkoročnim posetiocima i dugoročnim migrantima.

Neke zemlje mogu razmotriti sprovođenje kvota ili sezonskih ograničenja turističkih viza kako bi bolje raspoređivale broj posetilaca tokom cele godine.

Drugi se mogu fokusirati na promovisanje alternativnih destinacija kako bi se smanjio pritisak na žarišta prevelikog turizma.

Što se tiče migracije radne snage, zemlje EU mogu dati prioritet privlačenju radnika u područja koja su manje pogođena turizmom, kao dio napora da se postigne uravnoteženiji regionalni razvoj.

To bi moglo dovesti do ciljanih imigracionih šema koje usmeravaju migrante u određene regione ili sektore privrede.

Gledajući unapred

Kako se Evropa suočava sa još jednim rekordnim letom turizma, izazov balansiranja ekonomskih koristi posetilaca sa potrebama lokalnih zajednica postaje sve hitniji.

Kontinent se bori sa složenošću upravljanja masovnim turizmom u doba online platformi za rezervacije.

Rešenja će zahtevati saradnju između lokalnih vlasti, nacionalnih vlada, turističke industrije i online platformi.

Kako napredujemo, pronalaženje održivih načina za dobrodošlicu posetiocima uz očuvanje kvaliteta života stanovnika biće presudno za budućnost evropskih gradova i njihovih različitih zajednica.