Mađarska ponovo pokrenula kontroverzni program zlatnih viza

Mađarska ponovo pokrenula kontroverzni program zlatnih viza

Mađarska vlada ponovo je uvela svoj kontroverzni program Zlatna viza koji daje dozvole boravka bogatim strancima, šest godina nakon što je suspendovan zbog optužbi za korupciju.

Ponovo pokreneni "program gostujućih investitora" omogućiće državljanima koji nisu iz EU da ulože najmanje 250.000 evra u mađarske fondove za nekretnine ili 500.000 evra u imovinu da podnesu zahtev za 10-godišnju dozvolu za obnovljivi boravak. Takođe će se kvalifikovati donacije od milion evra ili više fondacijama koje nadgledaju univerzitete i druge javne institucije.

Kritičari postavljaju pitanje motiva i nadzora

Originalni program, pokrenut 2013. godine, ugašen je 2017. posle medijskih izveštaja da je omogućio kriminalcima i licima pod međunarodnim sankcijama da dobiju boravak i pristup EU. Njime su odobreni boravak i bezvizna putovanja u EU onima koji su kupili 300.000 evra u državnim obveznicama.

Kritičari su optužili vladu premijera Viktora Orbana za slabu proveru i nadzor. Oni su takođe doveli u pitanje ekonomske beneficije, imajući u vidu da su obveznice vraćene u celosti posle pet godina bez kamate.

Oživljeni program izaziva sličnu zabrinutost. Kategorija "strateški važnih investicija" koje se kvalifikuju za vizu gostujućeg investitora ostavlja prostor za politički povezana odobrenja. Zaštitne mere za sprečavanje pranja novca i ubacivanja neukusnih likova u Mađarsku i EU ostaju nejasne.

Pročitajte još: Šta je zlatna viza? Informacije o boravku i državljanstvu

Implikacije za imigraciju i putovanja u EU

Viza za gostujuće investitore obezbeđuje put ka stalnom boravku Mađarske i Evropske unije (EU). Ona nudi zadnja sedišta imigrantima koji se možda drugačije ne bi kvalifikovali po mađarskom imigracionom sistemu.

Viza takođe daje svom nosiocu šire privilegije putovanja unutar bezgraničnog šengenskog prostora EU, koji čini većina članica EU, kao i Švajcarska, Norveška i druge. Šengenska pravila obično ograničavaju boravak posetilaca u bilo kom periodu od 180 dana do maksimalnih 90 dana.

Oni koji dobiju boravak u okviru programa takođe bi imali mnogo lakše vreme da podnesu zahtev za puno mađarsko i eu državljanstvo niz put.

Kritičari tvrde da kupovina boravka u EU i državljanstva razgraničava njihovu vrednost i smisao. Takođe se povećava bezbednosni rizik zaostacima normalnih provera prošlosti i kriterijuma podobnosti.

ETIAS autorizacija i dalje potrebna za ulazak bez viza

Jedna od ključnih tje tla u vezi sa bezviznim ulaskom u Mađarsku i Šengen je da će se predstojeći Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) EU i dalje primenjivati. ETIAS zahteva od državljana preko 60 zemalja, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Kanadu, Australiju i druge, da dobiju avansno odobrenje pre nego što putuju bez viza u Evropu.

Odobrenje ETIAS-a, koje košta 7€ i važi tri godine, obezbediće dodatni sloj skrininga za potencijalne rizike. Brza onlajn aplikacija takođe obezbeđuje informacije o nameni podnosilaca zahteva za putovanja i druge detalje.

Članstvo Mađarske u Šengenskoj zoni znači da će ETIAS funkcionisati tamo kao i svuda širom Evrope. Vize će takođe biti praćene i ograničene.

Očekuje se da će ETIAS biti sproveden u proleće 2025.

Opširnije: Mađarska ETIAS

Mađarski reanimirani program zlatnih viza ponovo izaziva zabrinutost u pogledu nadzora, bezbednosti i pravičnosti. Međutim, obavezna provera ETIAS-a pruža određeno ponovno uveravanje o jačanju graničnih kontrola EU za sve posetioce, bez obzira na status boravka. Dugoročni uticaji i na Mađarsku i na širu EU ostaju da se vide.