Neposredna budućnost evropskih putovanja za britanske državljane

Neposredna budućnost evropskih putovanja za britanske državljane

Britanska prekomorska teritorija Gibraltara nedavno je izdala objašnjenje o predstojećim promenama u evropskim putovanjima dok utiču na njene građane i, zaista , britanske državljane u celini. Smernice iznete u obaveštenju zasnovane su na Brexitu "bez dogovora" koji izgleda kao jasna mogućnost dok britanska vlada i komisija Evropske unije nastavljaju da zaključavaju rogove oko raznih trgovinskih, transportnih i putnih pitanja.

Iako se informacije sadržane u obaveštenju Gibraltara mogu neznatno razlikovati od onog koje je trenutno dostupno na sajtu britanske vlade razlike su uglavnom povezane sa fiskalnim i ekonomskim promenama jer utiču na Gibraltarov različiti sistem oporezivanja. Međutim, nove smernice i zahtevi za putovanja uticaće na sve nosioce britanskih pasoša ukoliko EU i Britanija ne dođu do nekih alternativnih aranžmana u kratkom vremenskom periodu koji je ostao do kraja tranzicionog perioda 31.

Novogodišnje promene

Od sredine do kasno 2025 postojaće novi niz uslova putovanja i uslova za sve nosioce britanskih pasoša koji žele da putuju u, ili u granicama, Evropske unije i četiri šengenske zemlje koje nisu u EU:

Najznačajnije promene koje stupaju na snagu u odnosu na januar 2021.

Validnost pasoša i rok važenja - Biće neophodno obnoviti pasoš ako mu ističe rok trajanja za manje od šest meseci ili je u poslednjoj godini važenja čak i ako je ostalo više od šest meseci.

Putno i zdravstveno osiguranje - Evropska kartica zdravstvenog osiguranja (EHIC) važi samo do kraja 2020. Stoga će biti neophodno organizovati alternativni oblik osiguranja pre nego što otputujete u bilo koju zemlju EU ili Šengen. Ovo je posebno važno za nameru putnika sa postojećim stanjem.

Vozačka dokumentacija - Dodatna dokumentacija može biti neophodna pored britanske vozačke dozvole. Neke evropske zemlje možda neće prihvatiti britansku dozvolu, ali insistiraju na tome da vozači u Velikoj Britaniji imaju međunarodnu vozačku dozvolu (IDP) i, ako ponese lično vozilo, takođe može postojati uslov za GB nalepnicu, dokaz o osiguranju i "zelenu kartu" koja pokazuje adekvatnu minimalnu pokrivenost osiguranjem.

Jedini izuzetak od novih pravila i propisa je Republika Irska gde će situacija ostati takva kakva je danas.

Pasoši za kućne ljubimce, troškovi telefona i novčana ograničenja

Još tri promene koje će uticati na britanske posetioce u Evropi tiču se kućnih ljubimaca, troškova mobilnog rominga i gotovine u rukama.

Putovanje sa kućnim ljubimcima treba da postane komplikovanije, i skuplje, jer svaka trenutna šema pasoša za kućne ljubimce više neće važiti 2021. godine. Novi zahtevi obuhvataju:

  • Važeći pasoš EU za kućne ljubimce
  • Mikroиip
  • Dokaz vakcinacije protiv besnila i vakcina

Neke evropske zemlje će takođe zahtevati da se psi leče od crva. Pribavljanje neophodne dokumentacije oduzimaće vreme i britanska vlada preporučuje početak procesa najmanje četiri meseca pre datuma odlaska.

Naknade za mobilni roming naplaćivaće se za korišćenje interneta i telefona širom evropske zone, kao i na Islandu, Norveškoj i Lihtenštajnu. To će biti maksimalno nadoknađeno 45 funti nakon čega će biti neophodno da se korisnik opredeli da nastavi da koristi internet pokrivenost po dodatnoj ceni.

Gotovinski limiti između Velike Britanije i Evrope biće ograničeni na maksimalnih 10.000 funti ili ekvivalentni u drugim valutama. Sume iznad 10.000 funti će morati da budu proglašene.

Odobrenje ETIAS-a

Iako je mnogo odlagano, očekuje se da će novi Evropski sistem informacija o putovanjima i autorizaciji (ETIAS) biti operativan sredinom do kasno 2025. Kako je Britanija sada duži deo Evropske unije ona se smatra "trećom zemljom" i, kao takva, britanskim državljanima će biti potreban ETIAS odobren pasoš za putovanje u evropsku zonu i unutar nje.

Trenutno je dovoljan važeći pasoš za Britance da posete bilo koju od zemalja članica EU, mada se od posetilaca Velike Britanije mogu tražiti detalji koji se odnose na aranžmane za putovanja i smeštaj, dodatne zemlje koje se posećuju (ako ih uopšte ima) i dužinu boravka u bilo kojoj zemlji. Međutim 2025, od , kako je ETIAS odobrio pasoše, postojaće obavezni, a postoji i da postoji udaljena mogućnost da EU uvede evropski vizni sistem ako Britanija krene u sličan pravac delovanja.