Otvoreni centri za preradu migranata duž granice Slovenije i Hrvatske

Otvoreni centri za preradu migranata duž granice Slovenije i Hrvatske

Slovenija je 18. januara saopštila da planira da postavi privremene objekte za preradu migranata duž granice sa Hrvatskom kako bi se izborila sa prilivom migranata koji pokušavaju ilegalno da uđu u zemlju.

Ova odluka dolazi u trenutku kada je Slovenija zabeležila značajan porast u 2023 . godini kada su migranti prešli u zemlju bez odobrenja susedne Hrvatske, koja se ove godine pridružila zoni bez provere ID Evropske unije.

Na prelazu Obrežje otvoriće se privremena mesta za rukovanje

Slovenačka vlada je saopštila da policijske stanice u blizini granice nemaju kapacitet da registruju i obrade veliki broj migranata koji stižu preko granice.

Zbog toga će država podići ograde i postaviti brodske kontejnere i šatore na graničnom prelazu Obrežje kako bi služili kao privremena mesta za rukovanje.

Ministar unutrašnjih poslova Boštjan Poklukar rekao je da bi te lokacije mogle da ostanu do tri godine.

On je obećao da će prava migranata biti poštovana, ali je rekao da Slovenija mora da bude spremna za novi dolazak.

"Dolazak velikog broja ilegalnih migranata je očekivan i neizbežan", rekao je Poklukar 18.

Putni prelaz Obrežje nalazi se duž ključnog autoputa koji povezuje prestonice Zagreba i Ljubljane.

Vlasti su prvobitno planirale da stave ogradu i tri šatora za udomljenje migranata dok su podvrgnuti proceduri registracije.

U hrvatskim graničnim prelazima u 2023. zabeležen porast od 84 odsto

Podaci granične policije pokazuju da je broj migranata koji su privedeni dok su neregularno ulazili u Sloveniju porastao prošle godine za 84 odsto, na ukupno 58.193.

Prema podacima, ogromnih 96 odsto onih koji su prešli iz Hrvatske.

Većina migranata uhapšenih u Sloveniji namerava da nastavi dublje u Evropu i ne namerava da podnese zahtev za azil u toj maloj alpskoj naciji.

Slovenija je prošle jeseni pojačala mere granične kontrole — uključujući podizanje ograda obloženih bodljikavom žicom — kako bi zaustavila porast neovlašćenih prelaza.

Ti koraci izazvali su kritike grupa za zaštitu prava o oštrom tretmanu tražilaca azila.

Zabrinutost oko regionalne stabilnosti i bezbednosti

Vladini zvaničnici opravdali su nove objekte za rukovanje migrantima kao neophodne za održavanje regionalne stabilnosti i bezbednosti.

Vlada je u saopštenju navela: "Bezbednosna situacija u širem regionu ne pokazuje znake poboljšanja, sa situacijom u zemljama porekla migracija izvan kontrole države."

U saopštenju se takođe navode "potencijalne pretnje bezbednosnoj situaciji u Sloveniji" od terorističkih grupa kao faktor koji stoji iza pojačane budnosti granice.

Proširenje kontrola duž austrijskih i italijanskih granica

Navodeći kao razlog povećane rizike radikalizacije, Slovenija je preduzela korake za produžavanje policijskih provera duž njenih granica sa Austrijom i Italijom — dve glavne tranzitne zemlje za migrante koji nameravaju da stignu do bogatijih evropskih zemalja kao što su Nemačka i Francuska.

Proširene kontrole ostaće najmanje do sredine 2024.

Većina migranata uhapšenih u Sloveniji namerava da pređe u Italiju i nastavi svoja putovanja na sever.

Rights Groups Decry Abusive Police Tactics

Neki migranti koji su tranzitirali Slovenijom prošle godine optužili su lokalnu policiju za uvredljivu taktiku, uključujući krađu i ponižavajuće postupanje.

Grupa za praćenje nasilja na granici sa ljudskim pravima saopštila je da su se migranti u Sloveniji suočili sa nasiljem sličnim drugim regionalnim državama kao što su Hrvatska i Bosna i Hercegovina.

Put ispred nas

Slovenački ministar unutrašnjih poslova Poklukar rekao je da bi granična hapšenja mogla da porastu više 2023. godine otvaranjem novih lokacija za preradu migranata.

On je obećao da će vlasti izbalansirati prava migranata sa nacionalnim i regionalnim bezbednosnim zabrinutostima usled neumoljive poplave tražilaca azila na takozvanoj balkanskoj ruti ka Evropi.