Oživljavanje koronavirusa pogodilo Evropu

Oživljavanje koronavirusa pogodilo Evropu

Taman kada se činilo da se neki privid normalnosti vraća evropskim putovanjima koronavirus je ponovo udario i sve bacio u rasulo. Zemlje koje su primale britanske i evropske posetioce ponovo su bile primorane da uvedu stroge zaštitne mere, karantin ili samoizolacionu izolaciju, pa čak i zatvorene granice u sve većem broju slučajeva. Širom Evrope dnevna stopa infekcija konstantno se povećava u poslednje dve nedelje, a Nemačka beleži preko 1.000 novih slučajeva dnevno, prvi put od maja, dok je Belgija takođe doživela veliki porast novih slučajeva Kovid-19. U Velikoj Britaniji, grad Preston uveo je lokalna zaključavanja i zabranio lokalnim stanovnicima da imaju posetioce u svojim domovima ili baštama.

Evropsko gašenje

Optimizam od pre samo nekoliko dana brzo bledi jer se strahuje da se drugi talas infekcija koronavirusa izgleda materijalizuje. Zemlje koje su tek otvorile svoje granice i ukinule ili smanjile ograničenja za posetioce morale su da zaostaju pedale jer je veći deo Evrope još jednom primoran da zatvori prodavnice. Mnoge evropske vlade, i zaista Britanija, uvele su zelenu listu destinacija za koje je ocenjeno da su relativno "bezbedne" u smislu infekcija Kovid-19 i crvene liste za one koje predstavljaju realan rizik od zaraze. Međutim, poslednjih dana zelena lista je ozbiljno smanjena odgovarajućim porastom broja crvenih destinacija. Širom Evropske unije razne vlade, prateći smernice zdravstvenih eksperata, snažno su preporučile ljudima da ne putuju van sopstvenih zemalja uprkos ponovnom otvaranju mnogih vazdušnih i brodskih ruta. Međutim, kako se brojke Kovid-19 nastavljaju da se povećavaju ne bi bilo pravo iznenađenje videti brojne letove prizemljene i stroga ograničenja putovanja koja su ponovo uvedena u igru. Za one koji mogu i putuju u inostranstvo takođe postoji vrlo realna mogućnost da budu ostavljeni nasukani u stranoj zemlji bez mogućnosti da se vrate kući ako letovi budu otkazani, prizemljeni ili zabranjeni tokom vremena provedenog u inostranstvu.

Crvene zone

Nisu samo zemlje označene kao "crvena zona" iz koje su, i u kojoj su sva putovanja koja nisu neophodna, snažno obeshrabrena ako ne i potpuno zabranjena. Belgija je zabranila svojim državljanima da idu na odmor u određene oblasti u Francuskoj, Švajcarskoj, Bugarskoj, Rumuniji i Španiji koje imaju sve veći broj slučajeva koronavirusa. Za te, i druge destinacije, belgijska vlada je zabranila sva osim suštinskih putovanja i građani koji se vraćaju moraju da prođu pregled u Kovid-19 i dvoneedeljni karantin. Belgija nije sama u preduzimanju ovih mera jer je čak i grad Lester stavljen na crvenu listu vlade Velike Britanije. Širom Evrope dnevna stopa zaraze nastavlja konstantno da se povećava i, ako se ne dođe do nekog velikog pada broja, samo je pitanje vremena kada će sve više zemalja, gradova i regiona biti dodato na različite liste crvenih zona.

Otvoreno ili zatvoreno?

Iako je Evropa počela zvanično da se otvara za turizam početkom avgusta, rezervisanje letova, smeštaj i planiranje evropskog putovanja još uvek je rizičan poduhvat. Ono što važi danas možda neće biti sutra jer broj slučajeva koronavirusa nastavlja da raste i vlade reaguju u skladu sa tim. Kako stvari stoje, ovo je situacija sa putovanjima na najpopularnijim evropskim destinacijama.

  • Austrija. Austrijske vlasti imaju "zelenu listu" zemalja za koje se proceni da su niskog rizika i posetioci ne moraju da budu u karantinu po dolasku. Zelena lista uključuje sve zemlje članice EU, ali putnicima iz Španije, Portugala i Švedske, kao i Velike Britanije, dozvoljeno je samo samoizolacije i moguće zdravstveno testiranje po dolasku.
  • Belgija. Posle porasta slučajeva Kovid-19, Belgija je uvela ograničenja za posetioce izvan EU. Iako je još uvek otvorena za britanske državljane možda će biti neophodno da se samoizoluju četrnaest dana.
  • Kipar. Kiparska vlada uvela je trostruki sistem odobravanja za nameru posetilaca i ulazak u zemlju mora unapred da se odobri putem onlajn aplikacije CyprusFlightPass. Velika Britanija je u kategoriji B što znači da britanski turisti moraju da dobiju odobrenje CyprusFlightPass-a, kao i lekarsko uverenje koje potvrđuje negativan Test Covid-19 koji je završen ne duže od 72 sata pre putovanja.
  • Francuska. Iako je Francuska otvorena za većinu evropskih zemalja i Veliku Britaniju bez uslova za samoizolacionost to bi moglo da se promeni vrlo brzo jer se brojke zabrinjavajuće povećavaju oko Pariza i u drugim regionima zemlje.
  • Nemačka. Široko govoreći, Nemačka je otvorena za posetioce iz većine zemalja, uključujući Veliku Britaniju, iako različite države imaju različite zahteve. U zavisnosti od toga koja nemačka država se tamo posećuje može, ali i ne mora da postoji 14-dnevni zahtev za karantin.
  • Grčka. Ne postoje uslovi karantina vezani za posetu Grčkoj, mada su nasumične zdravstvene provere na aerodromu mogućnost.
  • Republike Irske. Svi posetioci Republike Irske koji dolaze u Republiku Irsku dužni su da popune Obrazac za lociranje putnika u kojem se navodi gde će se oni zaživeti i samoizolovati četrnaest dana. To se ne odnosi na posetioce iz zemalja na "zelenoj listi" koja ne uključuje Veliku Britaniju.
  • Italija. Putnici koji dolaze iz EU i Velike Britanije nemaju potrebu da se samoizoluju po dolasku u Italiju ukoliko nisu bili u drugim imenovanim stranim zemljama u dve nedelje pre dolaska.
  • Malta. Putnici iz Britanije i većine zemalja EU sada mogu da uđu na Maltu bez potrebe za samoizolacijom iako će zahtevati dokaz gde su bili prethodne dve nedelje, svršenog obrasca za javno zdravlje i obrasca za lociranje putnika.
  • Holandija. Velika Britanija se ocenjuje kao visokorizična zemlja Kovid-19 i, kao takva, britanski posetioci moraju da poseduju Obrazac za zdravstvenu deklaraciju pre ukrcavanja na let za Holandiju i takođe su snažno pozvani da se samoizoluju na period od četrnaest dana.

Širom Evrope, i dalje na terenu, svaka zemlja vodi sopstvene mere i ograničenja Covid-19. To se menja gotovo na dnevnoj bazi i planiranje poslovnog putovanja ili odmora je nezgodno, ako ne i gotovo nemoguće, trenutno i verovatno će tako ostati i narednih nekoliko nedelja najmanje. Trenutni savet vlade je da se izbegnu sva osim suštinskih putovanja i to je najrazumniji pristup zbog trenutnih zdravstvenih i putnih neizvesnosti.