Pet najboljih mesta za penziju u Evropi i zašto

Pet najboljih mesta za penziju u Evropi i zašto

Evropa je dom nekih od najboljih zemalja za penzionere. Pristupačna zdravstvena zaštita, niski troškovi života i odlično vreme samo su nekoliko razloga zbog kojih se ljudi iz celog sveta povlače u Evropu. Od planinskih pozadina do prostranih plaža, Evropa nudi raznovrsne lokacije koje čine uglavnom mirne penzije.

Koje su najbolje zemlje u Evropi za penziju? Mogu li građani SAD da se penzionišu u Evropi? Kako članovi porodice mogu da posećuju penzionere u Evropi? Sve što uskoro penzioneri treba da znaju o Evropi biće obuhvaćeno ovim članom.

Portugal

Pozicionirana između Španije i Atlantskog okeana, ova primorska zemlja nudi nepobedive vremenske uslove, predivan pogled i živahnu kulturu koja će sigurno zadovoljiti svakog penzionera. Jedno od najpopularnijih mesta u Portugaliji za penziju je grad Algarve na jugu.

Sunce tokom cele godine na ovim prostorima savršeno je za penzionere da uživaju u belim peščanim plažama, arhitekturi iz 16. Povrh svega, Portugalija je jedna od najbezbednijih zemalja na svetu.

Kao i mnoge zemlje u Evropi, Portugal nudi besplatno zdravstvo penzionerima. U tom razlogu, iseljenici će možda morati da se prijave za privatno zdravstvo.

Međutim, postoje načini da penzioneri dobiju boravak kako bi uživali prednosti visoko rangiranog zdravstvenog sistema Portugala. Zlatna viza je jedan takav naиin.

Šta je Zlatna viza?

Nekoliko evropskih zemalja nudi boravak po investicionim programima poznatim kao Zlatne vize. Te inicijative nastoje da unesu strani kapital u svoju zemlju u zamenu za život i mnoge druge beneficije.

Portugal nudi jedan od najpopularnijih programa Zlatna viza. Pored besplatnih zdravstvenih i bezviznih putovanja širom Evrope, nosioci Zlatne vize u Portugaliji mogu da prošire boravak svojim porodicama i uživaju mnoge poreske olakšice.

Slovenija

Slovenija nudi geografsku raznolikost u koju penzioneri mogu da uživaju svaki pedalj, koji se graniči sa mediteranskom obalom i balkanskim planinskim vencanjem. Malo je drugih evropskih zemalja u kojima stanovnici mogu da se opuste na plaži i idu na skijanje istog dana.

To Sloveniju čini savršenom zemljom za penzionere koji cene prirodu i avanturu. Dodatna žalba Slovenije su njena bezbednost i niska cena života.

Glavni grad Ljubljana ima najnižu stopu ubistava u evropi. Povrh uvek, Ljubljana nudi pristupačne nekretnine u poređenju sa ostatkom Evrope i Sjedinjenih Država, pešački gradski dizajn sa arhitekturom iz 17.

Španija

Lista najboljih lokacija za penziju ne bi bila potpuna bez Španije. Pored odličnog vremena, akcionih gradova i bogatstva plaža, Španija ima nešto za bilo koga.

Oni posle prometnih plaža i živahnog noćnog života ne bi trebalo da gledaju dalje od Barselone. Penzioneri koji imaju ukusa za lepše stvari zaljubiće se u Marbelju. Grad Oviedo na severu je savršen za svakoga ko želi da zameni velike gužve lokalnijim osećajem.

Dodatna pogodnost za život u Španiji je odličan transportni sistem. Skoro svaki veći grad je povezan vozom, što znači da stanovnici mogu da uživaju u celokupnom onome što Španija ima da ponudi.

Železnice povezuju Španiju sa Portugalom, Francuskom, Švajcarskom i Luksemburgom. To Španiju čini odličnim izborom za penzionere koji žele da putuju širom Evrope.

Kako penzionisani iseljenici mogu da dobiju zdravstvenu zaštitu u Evropi?

Većina evropskih zemalja funkcioniše tako da poreski obveznici mogu da se penzionišu u Evropi sa penzijom i pristupačnim zdravstvom. Pa, gde ovo ostavlja iseljenike?

Nažalost, oni koji nikada nisu plaćali porez u Evropi verovatno neće imati pravo na pomoć ili besplatno zdravstvo. Izuzeci kao što su Zlatne vize postoje; međutim, građani koji nisu članice EU verovatno će morati da plate javno zdravstvo ili privatno osiguranje.

Španija je, međutim, i dalje odličan izbor za iseljenike kojima je potrebna zdravstvena nega. I dok iseljenici obično moraju da kupe privatno osiguranje za najmanje prvu godinu boravka, troškovi su često niži od Medicare A i B, Medigap i Plana D u Sjedinjenim Državama. Posle pet godina, svi iseljenici su dobrodošli u javni zdravstveni sistem.

Francuska

Malo je mesta boljih od Pariza za penzionere koji žele da svoje najbolje godine napune lepom umetnošću, hranom i vinom. Ovaj poznati grad je kulturno čvorište Evrope i nudi preko 130 muzeja, 140 bioskopa i 44.000 restorana.

Penzionerima koji traže kulturu nikada neće biti dosadno od Pikasove izložbe do Pariske opere. Povrh ovih, Pariz je jedan od najromantičnijih gradova na svetu. Ne može biti mnogo bolje od krstarenja sumrakom niz Senu.

Francuska je takođe odličan izbor za penzionere koji žele da se nastane na selu. Region Burgundije nudi ogromna kotrljajuća brda i srednjovekovnu arhitekturu- savršenu za penzionere posle rustičnije penzije.

Normandija nudi najbolje od oba sveta. Pored plaže koja se prostire i bogatih istorijskih lokacija, grad Normandija ima odlične restorane i mnoštvo kultura koje treba prihvatiti.

Nemačka

Mnogi penzioneri moraju da razmotre pristupačnost grada, a visoko razvijena zemlja Nemačka nudi mnoge lokacije idealno pogodne za one sa ograničenom pokretljivošću ili invaliditetom. Berlin je posebno pogodan u ovom kraju zbog svog relativno ravnog pejzaža i pristupačnog javnog prevoza.

Širom Berlina svim tramvajima i gradskim autobuskim uslugama dostupna su invalidska kolica. Grad takođe nudi mnoštvo taksija spremnih za invalidska kolica i lokacija kao što su Ostrvo muzeja, zgrada Rajhstag i Memorijalni centar Berlinskog zida.

Takođe, učiniti Nemačku poželjnom lokacijom za penziju je stabilna ekonomija i odličan zdravstveni sistem. Osamdeset šest odsto Nemaca bira nacionalno zdravstveno osiguranje u odnosu na privatno. Nemačka je često svrstana u jednu od najboljih zemalja po kvalitetu života.

Centralno za ostatak Evrope

Povrh svoje vrhunske nacionalne pristupačnosti, centralna lokacija Nemačke čini je veoma dostupnom ostatku Evrope. Vozom Nemci mogu da putuju u Francusku, Češku, Holandiju, Italiju, Švajcarsku, Austriju, Belgiju i Dansku, samo da imenuju nekoliko popularnih destinacija. Onima koji žele da provedu penziju globus-troting će se svideti pristupačnost koju nudi Nemačka.

Kako da se penzionišem u Evropi?

Iako je odlazak u penziju u Evropi atraktivna opcija za mnoge penzionere, to nije tako lako kao samo pojavljivanje. Državljani zemalja koje nisu članice EU mogu da ostanu u evropskoj Šengenskoj zoni samo do 90 dana u roku od 180 dana. To znači da ćete morati da uzmete u obzir dodatne stvari pre nego što planirate da se penzionišete u Evropi.

Zlatna viza

Nekoliko evropskih zemalja nudi Zlatnu vizu, omogućavajući državljanima zemalja koje nisu članice EU da dobiju boravak za značajnu investiciju. Mada svaka zemlja ima različite zahteve, investicione opcije često uključuju stambene nekretnine, što ovo čini odličnom prilikom za penzionere koji žele da se skrase.

Povrh ovih, mada Zlatne vize ne nude neposredno državljanstvo, one nude put ka punopravnom državljanstvu EU. Zemlje koje nude Zlatnu vizu uključuju:

  • Austrija
  • Belgija
  • Kipar
  • Grčka
  • Italija
  • Malta
  • Portugal
  • Španija
  • Švajcarska
  • Republika Irska

Mada se zahtevi i beneficije razlikuju između zemalja, mnoge Zlatne vize nude bezvizna putovanja širom EU, besplatno zdravstvo i poreske olakšice. Kipar obezbeđuje jednu od jedinstvenih Zlatnih viza, što stranim investitorima omogućava da dobiju puno državljanstvo EU za samo šest meseci.

Vize zasnovane na prihodima

Mada su Zlatne vize dragocene opcije, njihovi minimalni investicioni zahtevi nisu pogodni za mnoge penzionere. Mnoge zemlje će međutim dati dugoročne vize podnosiocima zahteva koji mogu da dokažu određenu finansijsku stabilnost.

Španija, Portugalija, Kipar, Irska i Austrija nude takve programe. Zahtevi često uključuju dokaz o stabilnom prihodu, dokaz o štednji i, u nekim slučajevima, jezičke testove.

Boravišna kartica EU

Za penzionere čiji je član porodice državljanin EU, boravišna kartica EU može da bude put ka dobijanju evropskog boravka, sve dok ispunjavaju specifične kriterijume. Prvo, dok svaka zemlja reguliše boravišne kartice EU, član porodice mora da živi u zemlji u kojoj podnosilac zahteva želi da dobije boravak.

Pored toga, podnosilac zahteva mora da dokaže da zavisi od člana porodice ili da član porodice zavisi od njih.

Šta penzionisanje u Evropi znači za članove porodice?

Odlazak u penziju u Evropi nudi brojne pogodnosti, kao što su odlični nacionalni zdravstveni sistemi, niski troškovi života i odličan pristup drugim mogućnostima putovanja. Iz tih razloga, penzija u Evropi je bolja za mnoge ljude od penzionisanja u SAD. Međutim, jedna od najznačajnijih mana je ostavljanje porodice iza sebe.

Kako članovi porodice mogu da posete Evropu?

Za penzionisane iseljenike u Evropi nema potrebe da brinu o porodičnim posetama. Pravo je da građani SAD putuju širom Evrope zbog porodične posete.

Trenutno državljani zemalja koje nisu članice EU, uključujući državljane SAD, mogu da putuju bez viza kroz evropsku Šengensku zonu u roku do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Počevši od 2025 toga , državljani zemalja koje nisu članice EU moraju unapred da se prijave u ETIAS pre nego što putuju u Evropu.

Kako će ETIAS promeniti zahteve putovanja?

ETIAS je elektronski program za ukidanje viza kojim se od svih državljana koji nisu članice EU zahteva da se unapred prijave pre putovanja. Mada ETIAS zahteva dodatni korak u procesu putovanja, to nije viza, nego ukidanje viza.

To znači da državljani koji nisu članice EU još uvek mogu da putuju širom Šengenske oblasti bez viza do 90 dana u roku od 180 dana. Jedina promena procesa putovanja biće ovako brza onlajn registracija.

Da li ETIAS otežava putnicima da posete porodicu u Evropi?

Oni koji putuju u Evropu iz razloga porodične posete morati će da se prijave za ETIAS. Iako je ovo dodatni korak u procesu, registracija je brza, odobrenje je skoro trenutno, a validnost traje tri godine. To znači da putnici ne moraju da se registruju više puta u okviru tog trogodišnjeg prozora.

Povrh toga, svrha ETIAS-a je da graničnim agentima EU da digitalnu bazu podataka svakog putnika sa kojima će se svakodnevno susretati. To će ubrzati i obogatiti proces provere identiteta, čineći putovanja širom EU bezbednijim i efikasnijim.

Da li porodice penzionisanih stanovnika takođe mogu da dobiju boravak?

To zavisi od statusa boravka penzionisanog stanovnika. U većini slučajeva članovi porodica penzionisanih stanovnika, ili bilo koje vrste stanovnika, nemaju pravo na bilo kakve posebne odredbe i biće potrebno da samostalno dobiju boravak. Postoje izuzetni slučajevi u kojima članovi porodice mogu da dobiju boravak.

Najlakši način da penzioneri osiguraju da njihove porodice takođe postanu stanovnici je da dobiju Zlatnu vizu. Nekoliko zemalja sa programima Zlatna viza omogućava investitorima da produže boravak svojim supružnicima, deci i sveštenicama.

Drugi programi Zlatne vize su ipak naj restriktivniji. Drugi način bio bi da penzioner dobije državljanstvo po uspostavljanju boravka, kako bi se uverio da članovi porodice imaju pravo na boravišne kartice EU.

Sledeći korak

Odlazak u penziju u Evropi može da ponudi širok spektar pogodnosti. Većina evropskih zemalja veoma vodi računa o svojim penzionerima, nudeći beneficije kao što su besplatno zdravstvo, penzije i odlični socijalni programi. Penzioneri u Evropi takođe će uživati niske troškove života i lak pristup celom kontinentu Evrope.

Oni koji razmišljaju o penziji u Evropi trebalo bi da razmotre svoj najbolji put do boravka. Dok se boravak može dobiti dokazom o stabilnim finansijama, najlakši put je kupovina doma u zemlji koja nudi Zlatnu vizu. To će omogućiti penzionerima da uživaju mnoge povlastice na koje građani EU imaju pravo.

Članovi porodice trebalo bi da pogledaju u ETIAS za buduća putovanja kako bi posetili svoje evropske penzionere.

 

Izvori

GET EU RESIDENCY >> 18 FENOMENALNIH NAČINA ZA KOJE MOŽDA NE ZNATE | Gde mogu da živim

Berlin, Nemačka Vodič za pristupačna putovanja u invalidskim kolicima | wheelchairtravel.org

6 najboljih zemalja za zdravstvenu zaštitu penzionera Expat: 2022 | ThinkAdvisor

Zdravstveno osiguranje u Portugalu | Expatica

Globalni indeks mira 2021 | visionofhumanity.org