Poljska produžila graničnu kontrolu sa Slovačkom do januara 2024.

Poljska produžila graničnu kontrolu sa Slovačkom do januara 2024.

Poljska je najavila da će zadržati graničnu kontrolu sa susednom Slovačkom do 2. januara 2024. godine.

Produženje dolazi u trenutku kada Poljska namerava da spreči iregularnu migraciju u zemlju.

Privremeno proširenje na mestu

Poljska granična garda je navela da će, mada će inspekcije nastaviti na granici sa Slovačkom, one biti sprovedene samo za one koji ulaze u Poljsku.

"Privremene granične kontrole na poljsko-slovačkoj granici produžavaju se do 2. januara 2024. godine. Inspekcije će se i dalje sprovoditi samo u pravcu ulaska u Poljsku", navodi se u saopštenju Granične garde na platformi društvenih medija X.

Poljska je prvobitno ponovo uvodila granične provere 4.

Slovačka je postala ključna tranzitna tačka za migrante uglavnom sa Bliskog istoka i iz Avganistana koji žele da putuju dalje ka zapadnoj Evropi.

Ukrštanje pravila i izuzetaka

Prema proširenim graničnim kontrolama, putovanja između Poljske i Slovačke biće dozvoljena na osam određenih graničnih prelaza.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Poljske saopštilo je da će kontrolni punktovi koje obično koriste pešaci takođe omogućiti prelazak vozila, sa izuzetkom velikih autobusa i kombija sa više od sedam putnika.

Državljani Evropske unije (EU) i zemalja Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu, kao i Švajcarske, još uvek mogu da uđu sa važećim ličnim kartama ili pasošima.

Putnicima je preporučeno da prilikom prelaska nose relevantnu dokumentaciju.

Regionalni odgovor

Poljska nije jedina zemlja u regionu koja je produžila graničnu kontrolu sa Slovačkom do početka 2024.

Susedna Češka najavila je slične mere, a kontrole su u snazi do 3. januara 2024. godine.

Češki ministar unutrašnjih poslova naveo je nedostatak politike širom EU koja se odnosi na spoljnu graničnu bezbednost i iregularne migracione tokove kao razlog zbog kojeg kontrole moraju da se održe na unutrašnjoj granici sa Slovačkom.

Produženja naglašavaju regionalnu zabrinutost da je granica Slovačke sa Ukrajinom postala sve popularniji način za ulazak migranata u EU.

S obzirom da u bliskoj budućnosti nema znakova usporavanja priliva, Poljska i Češka izgledaju spremne da zadrže kontrolu u doglednoj budućnosti.

Nema potrebe da brineš za putnike

Proširene granične kontrole trenutno ne menjaju vizne propise za posetioce EU u Poljskoj.

Zemlja je i dalje deo Šengenske oblasti, što znači da građani EU mogu da uđu bez viza.

U proleće 2025. godine, putnici u šengenske zemlje, uključujući Poljsku, morati će da nabave ETIAS (European Travel Information and Authorization System) zajedno sa važećim pasošem da bi posetili šengenske zemlje.

ETIAS obezbeđuje da putnici mogu nesmetano da putuju po zemljama članicama EU.

Šira imigraciona pravila ostaju ista

Slično tome, pooštravanje slovačke granice od između Poljske ne utiče odmah na imigraciona pravila EU ili na vizne procese.

Programi i vize za dugoročni boravak, uključujući porodice, investitore, digitalne nomade i studente, nisu direktno pogođeni.

Državljani EU koji žele da legalno imigriraju ili uspostave boravak u Poljskoj i dalje mogu da koriste postojeće kanale i aplikacije.

Međutim, s obzirom da su granične kontrole proširene na 2024.

Pukotine u Ujedinjenom frontu o migracijama

Proširenje granične kontrole u Poljskoj odražava aktuelne izazove sa kojima se suočavaju zemlje EU u razvoju jedinstvenog pristupa porastu iregularne migracije.

S obzirom da zemlje poput Poljske i Češke guraju napred unilateralne mere, njime se dovode u pitanje obaveze svih država EU da pronađu centralizovana, kooperativna rešenja.

Proširenjem kontrole na slovačkoj granici, postupci Poljske mogli bi da podstaknu veći broj zemalja da sprovedu strožu imigracionu politiku usmerenu na sprečavanje ilegalnih prelazaka na njihove teritorije.

To bi moglo da dovede do preloma otvorenih granica koje su bile obeležje integracije u EU.

Produženje granične kontrole naglašava pritisak sa kojim se zemlje EU suočavaju sa blokom koji se još uvek bori da uspostavi doslednu spoljnu graničnu bezbednosnu i migracionu politiku.

Ta pitanja će verovatno dovesti do nastavka debate i političkih promena u mesecima koji slede.