Portugalija oživljava poreske podsticaje za strane talente

Portugalija oživljava poreske podsticaje za strane talente

U hrabrom potezu da stimuliše ekonomski rast, Portugalija planira da ponovo uvede svoj poreski program za strance koji nisu naviknuti stanovnici (NHR), ali sa nekim značajnim promenama.

Cilj ove odluke, koju je saopštio ministar finansija Hoakim Miranda Sarmento, je da se privuku visokokvalifikovani strani radnici, istovremeno se rešavajući zabrinutosti iz prošlosti u pogledu lošeg korišćenje programa bogatih iseljenika penzionera.

Preuređen pristup privlačenju globalnih talenata

Novi program NHR, deo većeg plana za jačanje ekonomije, zadržaće atraktivnu paušalnu stopu poreza na dohodak od 20 odsto.

Međutim, to će se sada odnositi samo na plate i profesionalna primanja, a ne na dividende, kapitalnu dobit i penzije.

Ova promena odnosi se na pritužbe zemalja Evropske unije (EU), posebno nordijskih, koje su se prethodno usprotivile šemi za privlačenje penzionera daleko od plaćanja poreza u svojim matičnim zemljama.

"Moramo da privučemo mlade ljude", naglašava Nuno Cunha Barnabé, poreski partner u lisabonskoj advokatskoj firmi Abreu Advogados.

To odražava cilj vlade da ojača radnu snagu Portugala i izbegne demografske izazove.

(Image courtesy of Hoang NC via Pexels)

(Image courtesy of Hoang NC via Pexels)

Balansiranje ekonomskog rasta i pristupačnosti stanovanja

Sarmento je prepoznao potrebu da se izbalansira privlačenje kvalifikovanih radnika rešavanjem stambene krize u Portugaliji.

"Potrebni su nam kvalifikovani radnici i ekonomski rast. Moraćemo to da izbalansiramo sa pristupačnijim kućama", rekao je on.

Ministarstvo finansija jasno je moglo da kaže da poreski program ne zahteva kupovinu nekretnina, što bi moglo da ublaži zabrinutost u pogledu dodatnog pritiska na tržište stanova.

Ovakav pristup ima za cilj da se reši "odliv mozgova" mladih Portugalaca koji ne mogu da pronađu pristupačan smeštaj, a da istovremeno učini zemlju privlačnom međunarodnim talentima.

Vlada se nadala da će taj balans dovesti do održivog ekonomskog rasta bez pogoršanja postojećih stambenih izazova.

Atraktivan program za vešte profesionalce

Povratak poreskih podsticaja Portugala za stanovnike koji nisu navikli mogao bi da ima značajne efekte na posetioce i imigrante EU, posebno na one koji razmišljaju o tome da ostanu duže ili da se sele u Portugal.

Za one koji planiraju produženi boravak, nova poreska pravila mogla bi da budu ubedljiv faktor u procesu donošenja odluka.

Digitalni nomedovi, posebno, mogu da smatraju izmenjenu NHR šemu privlačnom, s obzirom da je fokusirana na profesionalne prihode.

To bi Portugal moglo da učini privlačnijom destinacijom za udaljene radnike iz EU i šire.

Slično tome, kvalifikovane profesionalce, istraživače i menadžere mogla bi da privuče paušalna poreska stopa od 20 odsto, koja je niža od stope u drugim zemljama EU.

Studenti i porodice koji razmišljaju o selidbi u Portugal takođe bi mogli indirektno da imaju koristi.

Iako su poreski podsticaji uglavnom za radne profesionalce, potencijalno povećanje kvalifikovanih radnika i kasnija ekonomska rasta mogli bi da dovedu do boljih mogućnosti i usluga za sve stanovnike.

Moguća konkurencija stranim talentima

Odluka Portugala da ponovo uvede poreske podsticaje za stanovnike koji nisu navikli mogla bi da utiče na imigracionu politiku širom EU. To bi moglo da dovede do toga da druge zemlje EU ponovo razmotre svoje strategije za privlačenje kvalifikovanih stranih radnika.

Taj korak pokazuje sve veći trend među zemljama EU da se nadmeću za globalne talente, što bi verovatno imigraciju za kvalifikovane radnike čini konkurentnijom.

Druge zemlje će možda morati da ponude slične poreske podsticaje ili druge beneficije kako bi ostale atraktivne za međunarodne profesionalce. Međutim, to takođe postavlja pitanje doslednosti poreza u EU.

Prethodna iteracija portugalske NHR šeme suočila se sa kritikama drugih zemalja članica, a ova izmenjena verzija i dalje bi mogla da dovede do razgovora o fer poreskoj konkurenciji i o tome kako ona utiče na poreske sisteme drugih zemalja EU.

(Image courtesy of Lusa News Agency)

(Inage courtesy of Lusa News Agency)

Kretanje kroz političke izazove i poslovnu podršku

Manjinska vlada desnog centra, na čelu sa premijerom Luišom Crnom Gorom, suočava se sa izazovom da obezbedi parlamentarnu podršku ovoj inicijativi.

Socijalistička partija i krajnje desničarska CHEGA izrazile su zabrinutost u pogledu davanja poreskih olakšica strancima.

Međutim, Sarmento veruje da će opozicione stranke ili podržati plan ili ga pustiti da prođe uzdržavanjem.

Portugalske kompanije verovatno će pozdraviti stopu od 20 odsto zato što se mnogi bore da privuku prekomorske talente spremne da plate najvišu marginalnu poresku stopu u Portugaliji od 48 odsto na prihode preko 81.199 evra.

Ta podrška preduzeća mogla bi da bude od presudnog značaja za dobijanje šire političke podrške toj meri.

Novo poglavlje za globalni apel Portugala

Dok se Portugalija priprema da uvede svoj ažurirani poreski program koji nije navikao, zemlja se suočava i sa ekonomskim mogućnostima i sa socijalnim odgovornostima.

Vlada želi da privuče visokokvalifikovane strane radnike i odgovori na kritike iz prošlosti, pokazujući pažljiv pristup podsticanju privrednog rasta.

Uspeh ove inicijative zavisiće od toga koliko dobro se sprovodi i balansira privlačnost međunarodnih talenata sa lokalnim zabrinutostima.

Kako konkurencija kvalifikovanim radnicima raste širom sveta, potez Portugala mogao bi da postane model za korišćenje poreskih podsticaja za jačanje ekonomije, uz istovremeno razmatranje širih evropskih pitanja.

Za potencijalne iseljenike i kvalifikovane profesionalce koji razmišljaju o prelasku u Portugal, ovi novi podsticaji su uzbudljiva prilika.

Međutim, od ključnog je značaja razmotriti sve aspekte preseljenja, uključujući dugoročne izglede za karijeru, kvalitet života i integraciju u portugalsko društvo.