Post-Brexit tranzicioni aranžmani

Post-Brexit tranzicioni aranžmani

Uvod

Do sada, mali broj evropskih stanovnika i posetilaca kontinenta neće biti upoznat sa detaljnim planiranjem predstojećeg Brexita, ili britanskog izlaska iz Evropske unije (EU). Usred spekulacija, komentara i – povremeno – čistog nagađanja, novinski izveštaji i saopštenja za javnost pružaju redovno, detaljno izveštavanje o predloženim administrativnim merama i ponekad teškim pregovorima.

Sada smo više od godinu dana u dvogodišnjem početnom periodu obaveštenja da je Ujedinjeno Kraljevstvo služilo za izlazak iz Evropske unije. Uprkos opsežnom izveštavanju medija, znatna neizvesnost i dalje postoji. Posebno, značajne odluke ostaju otvorene i pitanja bez odgovora u vezi sa takozvanim razvodnim aranžmanima.

Međutim, srećom, nedavni napredak omogućio je da se dogovore određene izvesnosti i zakaže u vezi sa periodom tranzicije. Uglavnom produžetak aktuelnih aranžmana, prelazna faza tokomći će se od kraja marta 2019. do 31. decembra 2020. godine, nekih dvadeset i jedan mesec nakon što Velika Britanija i Severna Irska formalno napuste EU.

Ovde razmatramo neke od poslednjih događaja i verovatnih implikacija.

Prelazni aranžmani do decembra 2020.

Tokom nedavno dogovorene post-Brexit tranzicije, radnici iz oblasti EU ETIAS nastaviće da uživaju slobodu kretanja u luci za ulazak. Međutim, oni će morati da završe novi proces registracije u roku od tri meseca od prvog dolaska u Veliku Britaniju.

Po isteku prelaznog perioda krajem 2020. godine, radnici koji stižu u Britaniju i (verovatno) Severnu Irsku iz oblasti aplikacije ETIAS moći će da podnesu zahtev za privremeni status stanovnika dok ne budu živeli neprekidno u Velikoj Britaniji minimum pet godina. Nakon ovog kvalifikacionog perioda, novi rezidenti će, pod uslovom da imaju pravo da podnesu zahtev za rešen status, ako to žele.

Evropski vizni zahtevi: Dolasci Velike Britanije

U međuvremenu, očekuje se da će narednih meseci zvaničnici saopštiti dodatne vesti ETIAS-a u vezi sa specifičnom dokumentacijom koja će biti potrebna za nadgledanje, proveru i kontrolu imigracije između EU i Velike Britanije. =

Iako će ovi privremeni aranžmani biti od ključnog interesa za putnike koji stižu u Evropu, oni će biti posebno važni britanskim kompanijama koje zapošljavaju državljane EU koji ulaze u Veliku Britaniju između aprila 2019. Trenutno, naravno, besplatni putni aranžmani znače da evropska viza nije potrebna da bi se obezbedilo zaposlenje.

Dobre vesti za Hrvate koji traže posao u Velikoj Britaniji

Postoje dobre vesti za evropske državljane koji žele da se presele iz Hrvatske u Veliku Britaniju iz razloga vezanih za posao. Ubrzo će biti ukinute prethodne imigracione mere kojima je hrvatskim državljanima ograničen pristup britanskom tržištu rada, što će im priuštiti slična prava drugim državljanima EU – i veća prava nego prema postojećim aranžmanima za putnu dozvolu ili onima koja će biti odobrena po planiranom sistemu zahteva ETIAS-a.

Konkretno, Hrvati koji dođu u Veliku Britaniju pre 29. marta 2019. više neće morati da podnose zahtev za inicijalno odobrenje radnika od Ministarstva unutrašnjih poslova, nacionalne imigracione uprave. Od tog datuma, ovi novi dolasci iz zone EU ETIAS moći će da pokažu svoje pravo da žive i rade u Velikoj Britaniji jednostavnom vrlinom svog hrvatskog pasoša.

Izmene pravila i naknada koje nisu članice EU

U ostalim vestima ETIAS-a i imigracionim objavama Velike Britanije, pravila koja važe za državljane koji nisu državljani EU, kao što su iz SAD ili Australije (odnosno izvan šengenske vizne zone) ažurirana su 11. Ove godine je bilo relativno malo promena.

Pored toga, Velika Britanija je takođe najavila da će određene takse za podnošenje zahteva za vize i dozvole biti predmet povećanja. Od ovog meseca (aprila 2018), naknade za podnošenje zahteva za vize u Velikoj Britaniji porasle su za 4 posto u većini slučajeva, osim specifičnih usluga kao što su pisma o odobravanju nadležnih tela, neodređeno odsustvo da ostanu i naknada za brzu prugu za hitnu obradu aplikacija. Umesto toga, ove usluge suočiće se sa značajnijim povećanjem cena.

Ostale vesti iz šengenske vizne zone

Kao da podvlače dodatni značaj koji će granica između britanske obale i kopnene Evrope preuzeti od proleća 2019. godine, nedavni izveštaji u Dejli Telegrafu detaljno su opisali kako irski i kontinentalni evropski šiptari pripremaju nove rute kako bi izbegli luke u Velikoj Britaniji kada Brexit postane stvarnost. Konkretno, u toku su planovi za plovidbu direktno između Irske i kopnenih evropskih luka kao što su Zibruge i Roterdam.

Kompanije Haulier navode rizike od mogućih kašnjenja i repova zbog carinskih provera među njihovim glavnim zabrinutostima i razlozima zbog kojih žele da iseku britansko kopno kao mesto u saobraćaju na putu za Evropu od Irske Republike. U stvari, u potrazi za alternativnim rešenjima, najmanje jedna brodska kompanija sa sedištem u Luksemburgu vidi super-brodove koji se nalaze na novim direktnim putevima od Irske do Evrope. Obim kamionskog saobraćaja između Dablina i Čerbura mogao bi da se pomnoži i do deset puta, dok britni trajekti uskoro počinju plovidbu novom rutom između Korka u Irskoj Republici i Santandera na severu Španije.

Izvori

  1. https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=0f75ac61-8d35-4606-9b7d-9993b8d580aa
  2. https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/04/06/irish-shipping-bypass-british-ports-brexit/