Premijer Poljske: "Nećemo prihvatiti nijednog migranta" prema planu o preseljenju u EU

Premijer Poljske: "Nećemo prihvatiti nijednog migranta" prema planu o preseljenju u EU

Novoizabrani premijer Poljske Donald Tusk saopštio je da će njegova vlada odbaciti svako preseljenje migranata u okviru predloženog migracionog pakta Evropske unije.

Tusk se čvrsto protivi sistemu prisilnog preseljenja

U nedvosmislenoj izjavi od 3. januara, premijer Tusk je naveo da "Poljska neće prihvatiti nijednog migranta" i da se čvrsto protivi uvođenju bilo kakvog 'prisilnog mehanizma' za preseljenje tražilaca azila širom EU.

"Stav poljske vlade [je da] nećemo prihvatiti bilo kakvo prisilno preseljenje i želim da vas uverim da Poljska neće prihvatiti ilegalne migrante ni pod kakvim takvim mehanizmom", rekao je Tusk novinarima.

Migracioni pakt izazvao kontroverzu u Poljskoj

Sporni pakt EU o migracijama postao je veoma politizovano pitanje u Poljskoj.

Bivša konzervativna vlada na čelu sa strankom Pravo i pravda (PiS) agresivno se protivila paktu oko predloženog mehanizma preseljenja.

Prema sporazumu, zemlje članice EU moraju ili da prihvate premeštene tražioce azila iz zemalja fronta ili da plate "solidarni doprinos" za podršku troškovima migracije.

PiS je napao Novu Tuskovu administraciju kao "voljnu da prihvati pakt" nakon što su ga privremeno odobrile države EU nedelju dana nakon što je preuzeo dužnost prošlog meseca.

Tusk tvrdi da je opozicija iz prošlosti bila primorana na preseljenje

Međutim, Tusk je branio svoj stav tvrdnjom da "kada je reč o prisilnom preseljenju, godinama kada sam bio predsednik Evropskog saveta definitivno sam bio protiv takozvane 'prisilne solidarnosti'".

Kao predsednik Evropskog saveta od 2014. do 2019. godine, Tusk je nadlegao pokretanje prethodnog sistema preseljenja u EU od kojeg se odustalo 2017. godine posle otpora Poljske i Mađarske.

Tokom boravka u Briselu, Tusk se zalagao za preseljenje kao "ključni element" odgovora EU, istovremeno upozoravajući da ne bi trebalo da postane jedini fokus.

Na kraju, Tusk je priznao da su obavezne šeme preseljenja uzaludne, utirući put njihovoj smrti.

Tusk optužio PiS da dozvoljava nekontrolisanu migraciju

Novi premijer optužio je bivšu vladu PiS-a za licemerje po pitanju migracija.

On je naglasio da je, uprkos antimigrantsko pozicioniranje PiS-a, Poljska pod njihovom vladavinom videla rekordne talase migracija.

Tusk je takođe osudio PiS zbog skandala oko viza koji je omogućio migrantima da se lako presele u Poljsku kroz navodnu koruptivnu šemu.

Kao novi lider Poljske, Tusk je obećao da "kraj ere vladavine PiS-a i Kaziskog takođe znači mnogo veću bezbednost kada je reč o nekontrolisanom prilivu migranata".

Strahuje se od ripple efekta na putnike iz EU

Oštra retorika rukovodstva Poljske rizikuje šire implikacije za građane EU koji se nadaju da će posetiti ili se nastaniti u zemlji kada evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) pokrene 2025.

Kao članica Šengenske oblasti bez granica, Poljska bi mogla da se suoči sa pritiskom da uskladi svoju imigracionu politiku sa standardima EU.

Sva ograničenja migracije mogu da omoguće drugim državama da mera ograničenjima za milione Poljaka koji žive u inostranstvu.

Sa nacionalističkim raspoloženjem širom Evrope, eksperti su upozorili da bi unilateralni potezi Poljske mogli da oslobode "trku do dna" na otvorenim granicama koje definišu projekat EU.

Šire implikacije za evropsku imigracionu politiku

Stav premijera Tuska takođe postavlja pitanje posvećenosti Poljske saradničkim imigracionim rešenjima širom EU.

Predloženi sporazum o migracijama ima za cilj da podeli pritiske sa kojima se suočavaju zemlje na prvim linijama dolaska migranata kroz unutarevropska preseljenja.

Odbacujući značajno učešće u ovom sistemu pre nego što uopšte bude ratifikovan, poljska vlada rizikuje da bude viđena kao opstrukcionista, a ne kao konstruktivan partner u ucrtavanja budućeg kursa Evrope o imigraciji.

Nemogućnost pronalaženja zajedničkog jezika oko tako definisanog pitanja ukazuje na nove lomove unutar EU, samo nekoliko godina pre nego što šema ETIAS-a teži da se evropsko jedinstvo stavi u praksu.

Odmeren pristup je ključan

Dok se sporna debata o migracijama nastavlja u Poljskoj, biće potreban promišljen i pragmatičan pristup sa svih strana.

Beskompromisna retorika premijera Tuska usmerena na umirivanje tvrdolinijaša nosi rizike ako zatvori vrata smislenim političkim rešenjima.

Istovremeno, EU mora da postigne pravi balans između solidarnosti i državnog suvereniteta.

Sa mudrim rukovodstvom koje se uzdiže iznad partizanskih svađa, Poljska može da krene ka migracionom sistemu koji podržava evropske vrednosti poštujući istovremeno volju svojih građana. Hladne glave moraju da prevladaju.