Prodaja nekretnina u Grčkoj porast pre promena zlatne vize

Prodaja nekretnina u Grčkoj porast pre promena zlatne vize

Sa Grčka se sprema da podigne minimalnu investiciju za svoj program Golden Visa, međunarodni kupci se bore da uhvate nekretnine pre roka.

Ova žurba u poslednjem trenutku pokrenula je ludilo za kupovinom nekretnina, posebno u ključnim regionima širom zemlje.

Rastuća potražnja podiže cene

Prema Ekathimerini, cene nekretnina u Grčkoj vrtoglavo rastu, posebno u oblastima popularnim kod stranih investitora.

Predstojeća promena - sa 500.000 € na 800.000 € za nekretnine na vrhunskim lokacijama kao što su Atina, Solun i neka ostrva - izazvala je kupovinu jer investitori pokušavaju da zaključaju svoje kupovine pre povećanja.

Pirej, lučki grad u blizini Atine, doživeo je povećanje prosečnih vrednosti imovine od 28,9% u drugom kvartalu 2024. godine u odnosu na prošlu godinu, dostigavši 2,471 evra po kvadratnom metru.

Iako je to i dalje niže od proseka od 3.750 evra po kvadratnom metru u primorskim predgrađima Atine, to je jasan znak kako program Zlatna viza pokreće potražnju.

Investitori, posebno iz Kine, Turske i arapskih zemalja, posebno su zainteresovani za nekretnine u blizini glavnih transportnih čvorišta kao što je Pirej, koji je dom najveće grčke luke.

Blagodat za grčku ekonomiju

Program Zlatna viza dao je grčkoj ekonomiji značajan podsticaj. Samo u prvih pet meseci prošle godine doneo je skoro 1 milijardu evra.

Ovaj porast investicija nije usporen, sa rekordnim brojem zahteva za vizu u prvim mesecima 2024. godine.

Međutim, stručnjaci za nekretnine ističu da se u mnogim od ovih nekretnina čak i ne živi. Često se kupuju, a zatim prodaju nekoliko godina kasnije sa profitom, posebno od strane onih koji su ušli tokom finansijske krize kada su cene bile dno.

Međutim, ove investicije se ne odnose samo na dobijanje vize - oni takođe nude godišnji prinos od oko 4%.

To je rekao, priliv stranih kupaca takođe povećava stanarine, posebno u mestima kao što je Pirej, gde su kirije skočile više od 14% u odnosu na prošlu godinu

White and blue houses in Santorini, Greece

(Slika ljubaznošću Gotta Be Worth It preko Pekels)

Vredna nekretnina ili odvraćanje kupaca?

Za one koji razmišljaju o preseljenju u Grčku, promene u programu Golden Visa predstavljaju i priliku i izazov.

Oni koji mogu da priušte da ispune nove uslove mogli bi završiti sa glavnim komadom nekretnine na jednom od najtraženijih mesta u Evropi.

Međutim, za mnoge, povećani troškovi mogu biti dealbreaker, posebno u jeftinijim delovima zemlje.

Predstojeće pokretanje Evropskog sistema za informacije o putovanjima i autorizaciji (ETIAS) dodaje još jedan sloj složenosti.

Za putnike kojima obično nije potrebna viza za posetu Evropi, ETIAS dodaje novi sloj birokratije. To bi moglo učiniti program Zlatne vize još atraktivnijim jer nudi jednostavan put do boravka i putovanja bez muke unutar šengenskog prostora.

Međutim, sa višim finansijskim pragom, verovatno će samo najbogatiji pojedinci moći da iskoriste ovu opciju.

Stroža imigraciona politika

Program Zlatne vize u Grčkoj oduvek je bio deo šireg imigracionog pejzaža EU, a najnovije promene odražavaju pooštravanje politika usmerenih na balansiranje ekonomskih koristi sa socijalnom stabilnošću.

Povećanje minimalnog praga ulaganja verovatno će dovesti do smanjenja broja kandidata, posebno iz zemalja sa slabijim valutama.

To bi moglo dovesti do selektivnijeg imigracionog procesa, gde samo finansijski sposobni pojedinci mogu da obezbede prebivalište.

Štaviše, rastući troškovi dobijanja zlatne vize mogu gurnuti potencijalne migrante da istražuju druge zemlje EU sa pristupačnijim investicionim programima.

Ova promena mogla bi dovesti do preraspodele stranih investicija širom regiona, utičući na tržišta nekretnina i imigracionih trendova u drugim delovima Evrope.

White concrete house in Chania, Greece

(Slika ljubaznošću Cátia Matos preko Pekels)

Novo poglavlje za grčko tržište nekretnina

Kako Grčka ulazi u ovu novu fazu svog programa Golden Visa, očekuje se da će tržište nekretnina nastaviti da se razvija.

Povećani investicioni prag može dugoročno stabilizovati cene nekretnina, suzbijajući špekulativnu kupovinu koja je karakterisala tržište poslednjih godina.

Međutim, neposredan uticaj je porast cena i prodaje, jer investitori žure da ispune trenutne zahteve.

Ovaj ključni trenutak na grčkom tržištu nekretnina mogao bi da postavi presedan za druge zemlje EU koje razmatraju slična prilagođavanja svojim programima boravka zasnovanim na investicijama.

Za sada, Grčka ostaje vrhunska destinacija za strane investitore, ali predstojeće promene će nesumnjivo oblikovati tržište i ulogu zemlje u globalnom pejzažu nekretnina.

Kako se grčko tržište nekretnina kreće ovim promjenama, potencijalni kupci, stanovnici i kreatori politike moraju uzeti u obzir šire implikacije i za ekonomiju i za zajednicu.

Razvijajući pejzaž predstavlja mogućnosti i izazove koji će uticati na poziciju Grčke kao središta za međunarodne investicije u godinama koje dolaze.