Putovanje u Veliku Britaniju - šta posle Brexita

Putovanje u Veliku Britaniju - šta posle Brexita

Uvod

Neka nedavna politička dešavanja mogla bi dobro da utiču na putnike koji dolaze na granicu Velike Britanije izvan šengenske vizne zone. Grupa britanskih poslanika (članova parlamenta) nedavno je izvestila vladu da bi posetiocima koji dolaze iz stranih zemalja trebalo naplatiti 10 funti za ulaznu vizu. Ovde razmatramo predloge i druge nove vesti ETIAS-a o projektovanim novim digitalnim granicama širom evropskog kontinenta, uključujući Britaniju.

Dvogodišnja putovanja dozvoljavaju mogućnost

U izveštaju se preporučuje naplaćivanje putnika za ulazne vize Velike Britanije, jednom kada Britanija napusti Evropsku uniju (EU). U izveštaju na četrnaest strana koji je podnet ministrima, uticajna Grupa za evropske reforme pozvala je vladine zvaničnike da razmotre usvajanje slične vizne šeme onima koji trenutno posluju u SAD i Australiji. Prema predloženom sistemu, putnici iz kopnene Evrope, Amerike i drugih zemalja dobiće dvogodišnju vizu za višestruke posete Velikoj Britaniji i Severnoj Irskoj. Zanimljivo je da su poslanici sa sedištem u Vestminsteru članovi vladajuće Konzervativne stranke i poznato je da imaju evroskeptične stavove.

Izveštaj se trenutno razmatra, mada su, donekle, ministri prethodno uzeli u obzir druge radove iz grupe prilikom formulisanja vladine politike. Ovog meseca (januara 2018), očekivani parlamentarni beli papir predložiće zakone i objaviti detalje imigracionih pravila – i, samim tim, kako će se prema imigrantima u Velikoj Britaniji postupati nakon izlaska Britanije iz Evropske unije. Međutim, detaljni vizni aranžmani posle Brexita nisu uključeni u ovaj dokument.

ETIAS Velike Britanije i EU: Planovi

Takve naknade za putnu dozvolu nisu neuobičajene širom sveta; zagovornici takse velike Britanije sugerišu da bi nova šema trebalo da se odnosi na one zemlje koje već rade sistem izuzeća od viza za britanske posetioce. Sa preko 25 miliona posetilaca godišnje od EU, suma od 10 funti svake dve godine mogla bi da generiše oko 125 miliona funti godišnje, pružajući ono što bi Ekšeker video kao dobrodošao podsticaj troškovima održavanja, policijskog rada i rada granica Velike Britanije. Drugim rečima, naplata ukidanja viza mogla bi da doprinese troškovima osoblja i bezbednosnim sistemima najnovijom tehnologijom.

Mogući sistem UK ESTA (Elektronski sistem za autorizaciju putovanja) za putnike mogao bi da bude sličan aranžmanima koji trenutno omogućavaju građanima Velike Britanije i Severne Irske da putuju u Sjedinjene Države. Od 2009. Sada, zbog povećane bezbednosti, unapred je potrebno odobrenje putovanja pre ukrcavanja na brodove ili avione na putu za SAD. SAD naplaćuje 14 američkih dolara (trenutno oko 10 funti) za putnu dozvolu, dok ekvivalentna australijska naknada od AUD 20 dolara izjednačava se sa približno 12 funti po sadašnjem kursu.

Naknade za ETIAS aplikaciju

Kao dodatno opravdanje za njihov argument, autori izveštaja ukazali su na činjenicu da EU takođe razmatra uvođenje slične optužbe za strance koji dolaze izvan Šengenske zone. U nedavnim novinskim izveštajima ETIAS-a pominje se da će prihodi od naknada od nove evropske vize doprineti ispunjavanju troškova vodećih kompjuterskih sistema i digitalnih granica, ubrzavanju ulaska za prave posetioce, istovremeno naglašavajući nepoželjne aplikacije nepoželjnih ili zabranjenih pojedinaca. Nazvan šengenska vizna šema, planirani novi evropski sistem autorizacije putovanja koristiće elektronske podatke kako bi se olakšala digitalna granica. Prema izveštajima, sistem bi trebalo da poštuje pravila zaštite podataka dok prikuplja informacije za evropski vizni sistem i pomaže u obradi ETIAS aplikacija.

Na kraju, u tom smislu, u izveštaju se naglašava da će nastavak saradnje, reciprociteta i razmene pravovremenih informacija između Velike Britanije i baza podataka EU ETIAS biti od velikog značaja.

Izvor:

  • http://www.telegraph.co.uk/news/2017/12/23/foreigners-charged-10-enter-uk-new-brexit-visa-proposal/