Seven Most Expensive Cities in the World To Visit & Live In

Seven Most Expensive Cities in the World To Visit & Live In

Svet je pun gradova koji godišnje privuku milione turista i bivših patova. Neka od ovih mesta uključuju:

  • Tokio u Japanu
  • Kopenhagen u Danskoj
  • London u Ujedinjenom Kraljevstvu
  • Šangaj, Peking ili Guangdžou u Kini
  • Seul u Južnoj Koreji
  • Američki gradovi kao što su San Francisko i Los Anđeles

Kao rezultat toga, najpoželjnije destinacije postaju sve skuplje svake godine. Iako postoji mnoštvo pristupačnih lokacija za putnike na budžetu, pokrićemo sedam najiscenijih mesta koja treba posetiti i živeti širom sveta.

Cirih, Švajcarska

Uprkos relativno maloj veličini, Švajcarska je među najbogatijim zemljama na svetu. Povrh ovih, njena spokojna, planinska lokacija čini je jednom od najslikovitijih evropskih ponuda.

Sve ovo kombinuje da najveći švajcarski grad bude najskuplji u Evropi. Među glavnim atrakcijama u Cirihu su Ciriško jezero, Muzej umetnosti, sa delima Monea i van Goga, kao i Stari grad, lokalno poznat kao Alštat.

Ciriška fuzija istorijske arhitekture i modernog sjaja, pozicionirana pred švajcarskim Alpima, čini je veoma traženom destinacijom. Jedna osoba koja živi u stanu u studiju može da očekuje preko 3.000 dolara mesečnih troškova života, dok hoteli mogu da iznose preko 300 dolara za noć.

Da li vam je potreban ETIAS da biste putovali u Švajcarsku?

Svi državljani koji nisu državljani EU, uključujući državljane SAD, biće obavezni da se prijave za ulazak ETIAS-a u evropsku Šengensku zonu koja počinje već. 2025 Švajcarska je, zajedno sa Norveškom, Lihtenštajnom i Islandom, deo Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu (EFTA), što znači da nije punopravna članica EU ili Šengenske oblasti.

U tom izveštaju, sve zemlje EFTA su na Šengenskom sporazumu. Kao rezultat toga, od ETIAS-a će se tražiti da državljani zemalja koje nisu članice EU uđu u Švajcarsku i druge zemlje EFTA.

Stokholm, Švedska

Stokholm poštuje svoju lokaciju na obali, jarko obojene zgrade i čist, prirodan vazduh. Švedska ima najčistiji vazduh na svetu. To, zajedno sa izvanrednim zdravstvom, progresivnom radnom kulturom i snažnom podrškom vlade, čini Švedsku jednom od najsrećnijih zemalja.

Pored svoje poželjnosti, Švedska nastavlja da koristi svoju valutu Krona, uprkos tome što je zemlja EU. To je još jedan faktor koji doprinosi njegovim visokim troškovima života i putovanja.

Pariz, Francuska

Kao epicentar francuske kulture, Pariz je cenjen zbog svoje fine trpeze, svetski priznatih muzeja i vrhunske kupovine. Shodno tome, Pariz je jedan od najskupljih gradova u kojima se živi i putuje.

Turistička ekonomija je neverovatno unosna za Pariz, jer svake godine kroz Pariz prođe oko 28 miliona putnika. Što se tiče obroka, prevoza i zabave, turisti mogu da očekuju da plate skoro 200 dolara dnevno tokom odmora u Parizu. Hotelske sobe u poželjnom delu mogu da se kreću i do 350 dolara.

Hong Kong, Kina

Hong Kong je jedna od svetskih poslovnih prestonica, koja godišnje privlači milione poslovnih ljudi, preduzetnika i turista. Povrh jake ekonomije i valute, reputacija Hong Konga kao skupog grada može biti rezultat visokih troškova kućnih spajalica.

Esencijalne stvari kao što su mleko, ulje za kuvanje i benzin znatno su skuplji nego u bilo kojoj drugoj zemlji.

Tel Aviv, Izrael

Snaga novog šekela u odnosu na američki dolar učinila je glavni grad Izraela jednim od najskupljih na svetu. To je posledica visokog nivoa ekonomskog rasta. U 2021. godini izvoz Izraela dostigao je rekordnih 140 milijardi dolara, što je za 18 posto više nego prethodne godine.

Pored snažne izraelske ekonomije, sve veće prisustvo Tel Aviva u tehnološkom prostoru doprinosi njegovoj poželjnosti. Povrh ovih, Tel Aviv je popularna turistička destinacija zbog svoje bogate istorije, netaknutih plaža i živahnog noćnog života.

Da li je Izrael deo EU?

Izrael nije geografski lociran u Evropi i nije deo Evropske unije. Izrael i EU dele pozitivne odnose uokvirene Evropskom politikom susedstva, Evro-mediteranskim partnerstvom i Unijom za Mediteran.

Njujork, Sjedinjene Države

Njujork je ekonomsko i kulturno čvorište, što ga čini jednim od poželjnih gradova u SAD koje treba posetiti i živeti. U okviru svojih 22 kvadratna kilometra, Menhetn je dočekao 66 miliona posetilaca u 2019.

Pored toga, više od 43.000 domaćinstava se svake godine preseli na Menhetn. To znači da je nekretnina veoma tražena. Na donjoj istočnoj strani Menhetna prosečan jednosoban stan koštaće preko 3.000 dolara.

U međuvremenu, studio apartman u trendi Vest Vilidžu biće otprilike iste cene. Ove cene, među najskupljim na svetu, takođe se prenose u hotele. Njujorški hoteli su skupi zbog zabrane airbnb-a širom grada i sličnih pijaca.

Amsterdam, Holandija

Poznat po živahnom cvetanju cveća i živopisnim kanalima, Amsterdam je prepun lokacija koje privlače turiste. Uprkos tome, Amsterdam je relativno mali za veliki grad, sa nešto više od 800.000 stanovnika.

Relativno mala veličina grada stvara veliku potražnju za turističkim smeštajem i, kao rezultat toga, cene rastu. Cene su izuzetno visoke u centru grada, što je generalno najpoželjnija oblast za turiste. Dok će prosečan hotel koštati preko 200 dolara za noć, hosteli se mogu naći mnogo jeftiniji.

Da li je Holandija zemlja Šengena?

Kao jedna od osnivačkih članica Evropske unije, Holandija pripada Šengenskoj zoni. Za putnike koji nisu iz EU, registracija sa ETIAS-om biće obavezna za putovanje u Holandiju.

Da li mi je potrebna viza za ulazak u Evropu?

Trenutno državljani zemalja koje nisu članice 60 EU, uključujući Sjedinjene Države, mogu da putuju u Evropu bez viza. To omogućava putnicima da posete Evropu u roku od 90 dana ili 180 dana za turizam, biznis ili tranzit.

Po implementaciji ETIAS-a, građani iz 59 zemalja nastaviće da putuju u Evropu bez viza; Međutim, oni će morati da se prijave za ETIAS pre dolaska.

Kako će ETIAS promeniti način na koji putujem u Evropu?

Pre polaska, putnici koji zahtevaju ETIAS će morati da se prijave za ETIAS online. Ovaj brzi proces često rezultira skoro trenutnim odobravanjem i važi do tri godine.

Svrha ETIAS-a je da dodatno unapredi graničnu bezbednost zemalja EU. Sa ETIAS-om, granični agenti EU imaće pristup bazi podataka koja sadrži informacije svakog putnika koji stigne svakog dana.

Ovaj sistem će poboljšati potvrdu identiteta i ubrzati carinski proces, stvarajući bezbednije i efikasnije iskustvo za putnike i carinske agente.

Koliko dugo mogu da ostanem u Evropi sa ETIAS autorizacijom?

Uz odobrenje ETIAS-a, putnici koji nisu članice EU imaće isti pristup Evropi kao i ranije. Prihvatljivi su boravak do 90 dana u roku od 180 dana. Za dodatne produžene boravke možda će biti potrebna šengenska viza.

Mogu li da živim u Evropi?

ETIAS nije put ka boravku ili državljanstvu u EU. Umesto toga, ETIAS je program usmeren samo na putnike tokom privremenih boravaka. Postoje načini da državljani koji nisu državljani EU, uključujući državljane SAD, mogu da dobiju državljanstvo EU.

Nekoliko evropskih zemalja nudi boravak po investicionom programu poznatom kao Zlatna viza. Te šeme omogućavaju međunarodnim investitorima da dobiju evropski boravak putem investicija. Po uspostavljanju boravka na neko vreme, možete podneti zahtev za državljanstvo.

Ove zemlje uključuju:

  • Austrija
  • Belgija
  • Kipar
  • Grčka
  • Italija
  • Malta
  • Portugal
  • Španija
  • Švajcarska
  • Republika Irska

Mnoge od tih šema omogućavaju stanovnicima pristup zdravstvenim uslugama i putnim beneficijama u celokupnoj EU. Kipar ima jedan jedinstven program koji omogućava investitorima da odmah dobiju državljanstvo posle investicija.

Šta dalje

Svet je pun mesta za videti, a oni posle luksuznog iskustva ne bi trebalo da gledaju dalje od Evrope. Od alpskog pogleda na Cirih do mirnih kanala Amsterdama, Evropa je dom nekih od najpoželjnijih gradova za putnike i stanovnike.

Oni koji planiraju sledeće putovanje u Evropu trebalo bi da razumeju ETIAS i kako se to odnosi na njih. Iako ETIAS zahteva dodatni korak, rezultat će biti bezbednije, efikasnije iskustvo putovanja.

 

Izvori:

Najskuplji grad na svetu? Tel Aviv je sada na vrhu liste | NBC

Šta Amerikanci mogu da nauče od Skandinavaca, najsrećnijih ljudi na svetu | Thrillist

Ovo su najskuplji gradovi za život širom sveta | Svetski ekonomski forum