Turisti iz Velike Britanije upozorili su da Španija, Grčka i Portugalija postaju skupše

Turisti iz Velike Britanije upozorili su da Španija, Grčka i Portugalija postaju skupše

Nedavne analize pokazuju da su troškovi letova za vruće tačke u Evropi, kao što su Španija, Grčka i Portugalija, porasli primetno veći od opšte stope inflacije u poslednje četiri godine.

Međutim, neka mesta za odmor su sada zapravo jeftinija nego pre pandemije.

Britanci sada plaćaju mnogo više za bekstvo nego pre pandemije

Novi podaci koje je prikupio sajt za upoređivanje letova Hoper, za Miror, pokazuju da Britanci trenutno plaćaju više za letove za zimske odmore u odnosu na januar 2020.

Studija je pogledala tipične cene za "dobru stvar" na letovima, što bi prosečan putnik u slobodno vreme mogao da plati, za preko 200 aviokompanija koje lete na popularne evropske destinacije za odmor i sa njih.

Poređenje je napravljeno između kraja januara 2020. i 2024. godine.

To dolazi u trenutku kada je inflacija u Velikoj Britaniji porasla na 4 odsto u januaru 2024.

Mada je većina ruta zabeležila manja povećanja od toga, cene su i dalje nadmašile plate mnogih Britanaca.

Španija, Grčka i Portugalija vide najveća povećanja

Od svih analiziranih destinacija, ostrvo Minorka u Španiji imalo je najveći rast cena u poslednje četiri godine. Troškovi povratnih letova porasli su za ogromnih 63 odsto, sa 178 na 291 funti.

Da su karte jednostavno pratile inflaciju, one bi trenutno koštale 232 funte.

Ostale popularne španske destinacije takođe su postale prihvatljivije, a letovi u Barseloni su porasli za 30 odsto na 187 funti, a Malaga za 28 odsto na 246 funti.

Nekoliko grčkih ostrva i gradova u Portugaliji takođe je doživelo veće od prosečnog povećanja cena, nadmašivši stopu inflacije u Velikoj Britaniji.

Cene karata za Faro bile su 19 odsto veće na 234 funte, dok je Mikonos zabeležio porast od 22 odsto, a karte sada koštaju 340 funti.

Uočene jeftinije opcije

Analizom su pronađene i neke jeftinije opcije leta.

Cene do portugalskog grada Funšal smanjile su se za 20 odsto na 207 funti. To je znatno niže od cene prilagođene inflaciji od 338 funti.

Dodatne pogodbe pronađene su na Lezbosu, u Grčkoj, za 15 odsto manje za 321 funti, a u Grčkoj po ceni od 13 odsto za 318 funti.

Španski Tenerife i turska Antalija takođe su pobedili inflaciju, sa padom cena od 13 odsto, odnosno 5 odsto.

Putnici u EU suočavaju se sa sve većim troškovima

Analiza pokazuje zabrinjavajuće trendove za putnike iz Velike Britanije koji žele da posete mesta kao što su Španija i Grčka, koja su postala skuplja.

Počevši od 2025. godine, biće pokrenut Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) što znači da će putnici morati da plate 7€ za ovlašćenje za ulazak u Šengensku zonu.

To doprinosi ionako visokim troškovima letova, što putovanja čini još skupljim.

Putnici iz Velike Britanije možda će morati više da budžetirano traže za mediteransko bekstvo nego u prošlosti. Porodice bi, posebno, mogle da osete napor, posebno ako rezervišu više karata.

Razvoj događaja ne sluti na dobro ni za dugoročne putnike.

Digitalni nomedovi, studenti i pojedinci koji žive u inostranstvu na Iberijskom poluostrvu mogli bi da budu izazovni da priušte sve veće troškove života, koji rastu brže od plata u regionu.

Međutim, za putnike koji mogu da budu fleksibilni sa svojim planovima, izbor posete ili života na jeftinijim mestima mogao bi da smanji ukupne troškove za odmor ili selidbu.

Ti trendovi pokazuju da će zemlje EU možda morati da razmišljaju o ponudi specijalnih povlastica kako bi privukle određene grupe ako cene nastave nesrazmerno da rastu.

Planiranje najboljih cena ključno za putovanja visoke vrednosti

Analiza pokazuje da turisti treba da planiraju i budu fleksibilni ako traže ugovore o letu. Putovanje na popularne destinacije kao što su Španija i Grčka može biti skupo.

Međutim, oni koji žele da uštede novac mogu da razmisle o poseti manje poznatim mestima kao što su Funšal ili Lezbos. Ova mesta i dalje mogu da ponude velike ponude putnicima koji su na čvršćem budžetu.