Vodič za studiranje u inostranstvu

Vodič za studiranje u inostranstvu

Studijski programi u inostranstvu stekli su popularnost širom sveta u poslednjih 10 godina. Naime, IEE je izvestio da je kalendarska godina 2018-2019 dostigla svevremeni nivo međunarodnih studenata (više od milion) četvrtu godinu za redom.

Prednosti ovih programa nisu tajna, jer studenti hrle da napuste svoju zemlju porekla kako bi iskusili nove kulture, naučili nove jezike i proširili svoje mogućnosti za karijeru. Sa lepim vremenom, leto je postalo najpopularnije vreme za studente da studiraju u inostranstvu, a 60 odsto studenata pohađa kratkoročne programe dužine manje od osam nedelja, pokazuju podaci koje je prikupila američka studija u inostranstvu.

Studiranje u inostranstvu ipak ne dolazi bez parametara. I roditelji i studenti treba da preduzmu bezbednosne mere predostrožnosti dok studiraju u inostranstvu. Najbolji saveti za bezbedno studiranje u inostranstvu uključuju putovanja u grupama, saznanje gde se ambasada nalazi, čuvanje rezervnih dokumenata, obezbeđivanje dragocenosti, razumevanje lokalnih običaja i zakona i učenje uobičajenih fraza.

  1. Studije Bezbednost u inostranstvu Saveti za bezbednost
  2. Mere predostrožnosti po zdravlje i bezbednost
  3. Lokalni zakoni i običaji
  4. Studijska lista za pakovanje u inostranstvu
  5. Najbolje zemlje za studiranje u inostranstvu
  6. Dodatni resursi

Opšta studija u inostranstvu Saveti za bezbednost

Biti psihički spreman za putovanje van zemlje je od ključnog značaja za bezbedno iskustvo. Srećom, Forum o obrazovanju u inostranstvu napominje da je opasnost studiranja van vaše zemlje porekla jednako opasna kao i studiranje u vašoj domovini. Držite bisnu glavu, i pridržavajte se ovih osnovnih pravila putovanja.

study abroad safety tips 

Pre nego što odeš

Budite svesni upozorenja na putovanja za odredište. Velika Britanija i Sjedinjene Države imaju vladine internet strane koje će obavestiti sva upozorenja o putovanjima unutar navedenih zemalja.

Zatim se prijavite za putno osiguranje. Kratki programi ne garantuju dobijanje potpuno novog plana medicinskog osiguranja. Međutim, većina putnog osiguranja prihvata brevitnost studijskog programa u inostranstvu i daće pokriće za ceo kurs.

Za kraj, upišu se u vladine programe putovanja. Savetodavno veće za bezbednost u inostranstvu (OSAC) je putni resurs između vlade i privatnog sektora za bezbednosna pitanja. Pored toga, program Programa za upis pametnih putnika (STEP) izdaje komunikaciju za najbliži putni konzulat i ambasade na vašu registrovanu lokaciju.

Pre leta obavezno preduzmite sledeće mere bezbednosti:

  • Prijavite se za obaveštenja upozorenja o putovanjima.
  • Kupite putno osiguranje.
  • Upišu se u OSAC i STEP.

Dok si tamo

Zakoni i carine u određenim zemljama mogu drastično da se promene. Važno je da ih poznajete kao stranca kako biste se klonili nevolja i pokazali poštovanje prema zemlji koju posećujete.

Imajte na umu da možda postoje uobičajene prevare kojima mnogi turisti padaju žrtve. Pitajte pouzdanog lokalnog stanovništva ili uradite sopstveno istraživanje na mreži da biste saznali uobičajene prevare koje se mogu izbeći.

Razmotrite ove najbolje prakse za bezbedno putovanje učenika:

  • Putovanje u grupama: Naročito dok putujete noću, postoji sigurnost u broju. Putovanjem sa bar još jednom osobom u svakom trenutku, imaćete manje šanse za neželjenu pažnju.
  • Koristite službene taksije: Pozdravite sve taksije iz zvaničnih taksi redova. Razmislite o tome da držite torbu sa stobom umesto u gepeku. Potvrdite da postoji radni merač i standardna stopa prelivanja pre početka vožnje.
  • Budite svesni džeparoša: Nosite pojas sa novcem i držite dragocenosti zaštićene sve vreme. Razmislite o kupovini RFID blokčein rukava kako biste se zaštitili od džeparoša koji se skidaju sa čipa. Preduzmite dodatne mere predostrožnosti u prepunim oblastima.
  • Izbegavajte demonstracije: Budite svesni političkih demonstracija i protesta. Klonite se da izbegnete potencijal za neprijateljsku situaciju. Pored toga, sve vreme imate kontakt informacije pri ruci. Znajte lokaciju ambasade vaše matične zemlje i imajte lokalni kontakt, čak i ako je to samo informacija za vaše mesto smeštaja.

Pratite globalne zdravstvene programe

Preduzmite zdravstvene i bezbednosne mere predostrožnosti, naročito ako imate neke predistorijske uslove. Ako putujete sa invaliditetom, shvatite pristupačnost destinacije. Mnoga mesta širom sveta nisu dorasla istim standardima pristupačnosti zapadnih zemalja.

study abroad health precautions

Posetite lokalnog lekara primarnog zdravlja i pre nego što odete, dobijte sve potrebne vakcine. Ostavite dovoljno vremena za lekove koji mogu zahtevati nedelju dana ili više unapred da uzmu na snagu.

Putovanje treba da bude zabavno. Međutim, konzumiranje alkohola uvek treba pratiti pod lupom. Ostanite pod kontrolom i znajte gde su vam stvari sve vreme. Kada dođe vreme za pivo, obavezno se prijavite za drugarski sistem sa kolegama studentima u vašem programu.

Znaš kako se stvari kao što su mentalne bolesti i seksualno zdravlje rešavaju u inostranstvu. Ako imate zdravstveno osiguranje, znaj da li postoje neka ograničenja u polisi za određene teme, koja mogu biti osetljiva u nekim zemljama.

Mnoge polise putnog osiguranja imaju stroga pravila protiv ekstremnih aktivnosti, kao što su povećanja na visokim visinama ili naplaćuju dodatnu naknadu za pokriće tih aktivnosti.

Šta da radim ako zemlja u kojoj studiram ide na zaključavanje?

Ako zemlja u kojoj studirate ide pod blokadu, trebalo bi da se pripremite sa nekvarljivom hranom i namirnicama, i ostanete unutra što je više moguće. Sa nedavnim pokretima u COVID-19, važno je biti spreman u slučaju da se to desi. Izbegavajte putovanja koja nisu neophodna i proverite sa informativnim centrom za kontrolu bolesti u zemlji u kojoj studirate, kao i u svojoj matičnoj zemlji radi vitalnih ispravki.

Pitanja koja treba postaviti:

  • Kada жu moжi da napustim zemlju?
  • Da li ću moći da se vratim u svoj program?
  • Kako ćeš me obavestiti da je bezbedno otići?

Ako imate pitanja o statusu vašeg programa koji se odnosi na COVID-19, po potrebi se doprete do organizatora programa, vašeg univerziteta i primenljive ambasade.

Dodatne resurse pogledajte u nastavku:

Pored preduzimanja pravih logističkih koraka, takođe je od vitalnog značaja da se brinete o sebi. Najvažnije, ne paničite. Iako nemogućnost slobodnog kretanja može da bude čudna, pokušajte da što više krenete u svoju normalnu rutinu. Napravite sveže supe i ostala jela i čuvajte ih u zamrzivaču kako bi ostale hranljive.

tips when studying abroad and country goes on lockdown illustration

Razgovaraj sa prijateljima i porodicom da savladaš osećaj izolovanosti. Potrudite se da nastavite sa fitnes rutinom. Pogledajte video na mreži i obavezno ostanite aktivni. Za kraj, vodite računa da vam se higijena ne pogorša i da često čistite svoj životni prostor.

  • Ne paničite
  • Zalihe zaliha
  • Sakupljanje namirnica koje nisu krivudave
  • Kuvajte sveža jela i zamrzavajte ih
  • Ostanite društveni putem digitalnih kanala
  • Održavajte fitnes rutinu
  • Redovno čistite svoj prostor

Posjaj međunarodne zakone i običaje

Pročitajte zakone za svaku međunarodnu zemlju u koju ćete putovati. Razmislite o istraživanju određenih običaja i prevara koje možete iskusiti u određenim gradovima kao dodatnu meru predostrožnosti. Kao odgovoran putnik, dajte sve od sebe da što više poštujete kulturu koju posećujete prateći norme običaja.

countries with the most unexpected laws

Međunarodni zakoni razlikuju se od zemlje do zemlje. Neočekivani propisi bi mogli da uključuju stroga pravila kao što su:

  • Propisi za fotografisanje u javnim zgradama
  • Zakoni protiv alkoholnog pića i vožnje bicikla
  • Ograničenja i pravila specifična za odeću

Ako ćete učestvovati u stažiranju, razumete poslovne običaje kao što su kontakt očima i rukovanje. Za žene je možda važno da znaju kako se ženke oblače u specifičnim situacijama, u zavisnosti od zemlje.

Ako vozite, saznajte da li vam je potrebna međunarodna vozačka dozvola i da li je možete nabaviti u rodnoj zemlji, ili ćete morati da nabavite dokumentaciju kada budete tamo. Pored toga, naučite ključne fraze na maternjem jeziku. Biće korisno znati jednostavne fraze kao što su:

  • Pozdravi
  • Smerne fraze
  • "Koliko košta..."
  • "Kako se kaže..."
  • "Možete li da mi pomognete?"
  • "Molim vas pozovite vlasti."

Sanitarni standardi mogu biti znatno drugačiji od vaše zemlje porekla. Shvatite šta treba da očekujete prilikom dolaska na javne i privatne lokacije. Za kraj, budite u korak sa aktuelnim dešavanjima u rodnoj zemlji i trenutnim i očekivanim destinacijama.

Učenje u inostranstvu Saveti za pakovanje

Pakovanje, bez obzira na dužinu putovanja, može biti stresno. Izgleda da će zaboravljanje nečega biti smaka sveta. Međutim, čak i ako nešto izostavite sa liste, odredišna zemlja će verovatno imati ekvivalentan, ili još bolji proizvod. Dajte sebi priliku da istražite lokalne brendove, samo ne zaboravite pasoš i rezervacije.

U nastavku su važne stavke koje treba spakovati na putovanje:

  • Putna dokumenta i kopije: lična dokumenta, pasoš, osiguranje i informacije o smeštaju.
  • Potrebno ukidanje vize ili putovanja: Imajte na umu da se zahtevi mogu često menjati, kao što je ETIAS putno ovlašćenje.
  • Lista važnih brojeva: Kontakt za hitne slučajeve, pružalac putnog osiguranja, lokalne vlasti, ambasada ili konzulat, kompanija za kreditne i debitne kartice.
  • Lokalna valuta: Čuvajte svoj novac dok ste napolju i otprilike sa pojasom za novac, a ostatak kod kuće u prtljagu.
  • Recepti: Budite sigurni da imate dovoljno da traje čitavu dužinu putovanja.
  • Adaptatori napajanja: Vaši punjači ili utičnice možda neće raditi sa internacionalnim utičnicama.
  • Odeća i dnevni paket sa školskim priborom: Zadržite ovaj attune za običaje i kulture.

Najbolja mesta za putovanje studenata na koledžu

Najbolja zemlja za vaš program studiranja u inostranstvu zavisiće od vaših ciljeva. Ako postoje finansijska ograničenja, razmislite o zemljama sa nižim troškovima života. Za sadržaj kursa, razmislite o programu za potpuno uranjanje.

Uključene zemlje imale su siguran rejting u Globalnom indeksu mira zajedno sa najboljim ukupnim cenama i rejtingom kurseva prema najbolje ocenjenim organizacijama GoAbroad u 2019.

best countries for study abroad

Najbolje zemlje za sadržaj kursa

  • Nemačka: Jedan od najcenjenijih univerziteta u Nemačkoj, Hajdelberg, može se pohvaliti kursevima za studente koji studiraju u inostranstvu specijalno za podsticanje nastave.
  • Francuska: Francuska je idealna za učenike zainteresovane za potpuno uranjanje jezika. Visoko obrazovanje u Francuskoj pohvaljeno je zbog istaknutih nastavnika i programa.
  • Italija: Sa svojim umetničkim i istorijskim programima, studijski programi u inostranstvu u Italiji su na drugom mestu. Opet, studenti imaju šansu za uranjanje jezika sa italijanskim kursevima.

Zemlje povoljne po budžet

  • Španija: Školarina u Španiji je čuveno niža nego u većini evropskih zemalja, a turizam je poznat širom zemlje po tome što je pristupačan.
  • Južna Afrika: Sa niskim troškovima života, Južna Afrika se može pohvaliti niskim ukupnim finansijskim opterećenjem za studente.
  • Argentina: Pristupačne cene Argentine ne utiču na njen kvalitet obrazovanja. Budite svesni inflacije i turističkih premija dok putujete na putovanje svesnog budžeta.

Najbezbednije zemlje za studiranje u inostranstvu

  • Australija: Engleski govoreći i zapadnjačka, Australija je popularna destinacija za studente koji prvi put napuštaju svoju rodnu zemlju.
  • Kanada: Kanada je skovana za poštovanje i ljubazno lokalno stanovništvo. Stroga kontrola oružja i univerzalna zdravstvena zaštita čine ovo uobičajenom destinacijom za studiranje u inostranstvu kandidata.
  • Holandija: Iako nisu govornici iz maternjeg engleskog jezika, većina građana u Holandiji upoznata je sa engleskim jezikom i rado pomaže. Sa niskom stopom kriminala, Holandija je idealna destinacija za naučnike koji su svesni bezbednosti.

Dodatni resursi

Studiranje u inostranstvu je velika odluka, ali ona koja garantuje zaista nezaboravno iskustvo. Svaka zemlja će imati značajno različite resurse i stvari koje treba znati. Kada birate studije u inostranstvu i pripremate se za putovanje, uradite istraživanje, ostanite svesni i putujte odgovorno.

Resursi za zdravlje

Resursi specifični za zemlju

Resursi za putnike sa invaliditetom

Najbolji savet za bezbedno putovanje u inostranstvo je da budete svesni. Ako nešto ne štiti, verovatno nije. Idi sa svojim instinktom, i donosi obrazovane odluke o tome kome pričaš lične detalje. Ono što je najvažnije, uživajte u ovome jednom u životnom iskustvu, a džet set sa samopouzdanjem.

Izvori: Globalni indeks mira | IIE | KORAK | Pregled svetske populacije