Wi-Fi i razmatranja podataka prilikom putovanja po Evropi

Wi-Fi i razmatranja podataka prilikom putovanja po Evropi

S obzirom na to da digitalni nomedovi i radnici na daljinu postaju sve učestaliji iz dana u dan, internet za većinu nas više nije luksuz već vitalna neophodnost. To važi i kada putujete Evropom kao i bilo gde drugde na zemlji.

Velika većina ljudi koristi internet praktično na dnevnoj bazi da traži informacije, gleda video zapise, plaća račune, rezerviše smeštaj i rezerviše letove - da imenuje samo nekoliko. Međutim, ljudima koji se oslanjaju na internet zbog posla ili posla, nepouzdana Wi-Fi veza je loša koliko i nepouzdana računarska mreža za bilo koju korporativnu kancelariju bilo gde u svetu.

Čak i za nas koji ne radimo onlajn, internet je postao deo naše svakodnevne ishrane. To je kao da jedete i idete u toalet - treba nam bar jednom dnevno. Nije ni čudo što je istraživački projekat nedavno otkrio da skoro 50 odsto svih milenijalaca u Ujedinjenom Kraljevstvu veruje da ne mogu da funkcionišu bez društvenih medija. Ovo služi samo da još više dokaže koliko je važna radna Wi-Fi veza kada današnja prosečna osoba putuje.

To nas dovodi do teme današnjeg članka: kako da budete sigurni da ćete ostati povezani sa pouzdanim Bežičnim internetom ili podacima za povezivanje dok putujete Evropom bez razbijanja banke.

Uradite domaći zadatak o internacionalnom/globalnom romingu pre vremena

Najlakši način da se uverite da uvek imate usluge podataka dok putujete Evropom jeste da koristite istu SIM karticu koju koristite kod kuće. Verovatno ćete morati da aktivirate međunarodni roming.

U slučaju da ste iz neke od zemalja EU i planirate da putujete unutar EU, to će vam verovatno biti najbolja opcija. Od kada se EU rešila troškova rominga ne tako davno, korišćenje sopstvene SIM kartice dok istražujete kontinent ima najviše finansijskog smisla. Međutim, pre nego što nastavite, trebalo bi dvaput da proverite kod operatera mobilne telefonije da biste se uverili da neće biti neočekivanih troškova ili ograničenja.

Ako ste izvan EU ili planirate da putujete u evropsku naciju koja nije deo EU u ovoj fazi, možda bi se ipak isplatilo koristiti sopstvenu SIM karticu, pod uslovom da troškovi rominga nisu previsoki.

Pitajte dobavljača o stvarima kao što su dolazni i odlazni pozivi, pristup Internetu i slanje i prijem tekstualnih poruka. Ovo je važno jer dolazni pozivi možda neće biti besplatni kada ste iz recimo SAD ili Velike Britanije i putujete Evropom.

Ako možete da dobijete zaista dobru roming tarifu od sopstvenog mobilnog operatera, logično je da ih koristite kada putujete.

Kupite SIM karticu lokalno kada stignete u Evropu

U slučaju da niste zadovoljni koliko će vam sopstveni operater naplatiti dok putujete Evropom, ili ste nezadovoljni planovima podataka koje nude, kupite sebi lokalnu SIM karticu čim stignete u Evropu. Možda nećete morati ni da tražite prodavnicu mobilnih telefona, najverovatnije ćete moći da kupite SIM karticu baš tamo na aerodromu.

Doduše, pre nego što krenete ovim putem, uradite sopstveno istraživanje, naročito ako planirate da se dosta krećete, ostanete na jednoj lokaciji relativno dugo ili imate tesan budžet. Uradite domaći zadatak o dostupnim planovima podataka i takođe proverite njihovu pokrivenost. Ne koristi od jeftinih podataka koji su dostupni samo sada i iznova. Saznajte i o validnosti SIM kartice preduzeća i koliko će vas koštati gornji deo.

Takođe se uverite pre putovanja da telefon nije zaključan. To znači da može da radi sa SIM karticom druge mobilne mreže.

Kupovina globalne/međunarodne SIM kartice

Ovo bi trebalo da obezbedi da imate radnu SIM karticu u svim zemljama koje ćete posetiti. Ove kartice vam obično omogućavaju i da primate besplatne pozive, plus ćete dobiti pristojne cene za pozive, podatke i probne poruke.

Verovatno najveća korist od ove vrste SIM kartice je što ćete moći da je koristite na mnogim destinacijama, ne samo u jednoj određenoj zemlji. Ono što je još važnije je da ćete sve vreme imati fiksni broj mobilnog telefona. Ovo će olakšati vašoj porodici i prijateljima da vas pozovu, a da pri tom ne morate da pratite broj koji se menja svakih nekoliko dana.

Pouzdana međunarodna SIM kartica je savršeno rešenje za poslovne putnike koji moraju često da putuju u Evropu i žele da ostanu u kontaktu sa poslovnim kolegama putem telefona i e-pošte sve vreme.

Kada se nađete u Evropi, otkrićete da postoji više firmi koje nude međunarodne SIM kartice. Većina njih ima na raspolaganju razne opcije koje će funkcionisati kako u Evropi, tako i na drugim globalnim destinacijama.

Evo nekoliko primera poznatih globalnih dobavljača SIM kartica:

  • WorldSIM nudi SIM karticu besplatno, plaćate samo podatke i pozive.
  • OneSim Cene SIM kartica počinju od 20 USD. To podrazumeva i besplatan kredit.
  • GoSim naplaćuje manje od 15 USD. To uključuje ograničeni besplatan kredit. Za manje od 10 USD možete dobiti SIM karticu bez ikakvog kredita.
  • KeepGo nudi SIM karticu sa 1GB uključenih podataka za 49 USD.

Pokušajte da pronađete besplatan Wi-Fi

Ako ne radite na internetu i želite samo povremeno da kontaktirate porodicu i prijatelje, besplatan Wi-Fi može biti sve što vam je potrebno. Vaš pansion ili hotel će najverovatnije ponuditi besplatan bežični internet. Ovo možete da koristite da biste ostali u kontaktu, pa čak i da biste preuzeli informacije kao što su mesta koja treba videti i stvari koje treba uraditi.

Čak i ako će vam bežični internet povremeno biti potreban ispred pansiona ili hotela, možete da odete daleko sa besplatnim bežičnim internetom koji nude kafići, restorani, pa čak i prodavnice brze hrane. Većina međunarodnih lanaca kao što su Starbaks i Mekdonalds nudi pouzdan besplatan bežični internet.

Mnoga od ovih mesta štite lozinkom svoje Wi-Fi veze, ali ako ste kupac koji plaća, sve što treba da uradite je da zamolite konobara ili pomoćnika u prodavnici za lozinku. Čak i ako morate da se prijavite za besplatan nalog i date im svoju email adresu ili broj telefona to se i dalje isplati.

Neke evropske destinacije, na primer, Riga i Pariz, čak nude besplatan bežični internet širom grada. Ako grad ne nudi besplatan Bežični internet, najverovatnije ćete i dalje moći da pronađete nulte Wi-Fi tačke na mestima kao što su biblioteke, turistički informativni centri i muzeji.

Sela i mali gradovi možda neće ponuditi mnogo besplatnih bežičnih internet opcija. Ovde nećete imati drugu opciju osim da dobijete sopstvenu Wi-Fi vezu. Kada ste u nedoumici, uradite odgovarajuća istraživanja pre nego što posetite manji grad ili selo.

Razmislite o iznajmljivanju telefona

Druga opcija je da potražite ugovor o iznajmljivanju pametnih telefona. Ovo je naročito korisno za ljude čiji su sopstveni telefoni zaključani na mreži, jer u uređaju nisu u mogućnosti da koriste SIM karticu druge kompanije.

Na većini evropskih destinacija naći ćete priličan broj lokalnih firmi za iznajmljivanje pametnih telefona a tu su naravno i mnoge međunarodne firme za iznajmljivanje telefona. Ispod su dve.

  • Loan Me a Phone obezbeđuje telefone za iznajmljivanje koji mogu da koriste bilo koju SIM karticu. Njihovi telefoni ipak ne dolaze sa SIM karticom, već morate da nabavite svoju.
  • OneSIM je još jedna globalna firma koja nudi mobilne telefone za iznajmljivanje. Oni posluju u velikoj većini evropskih zemalja.

Pre iznajmljivanja telefona, razgovarajte sa hotelom. Neki od njih imaju pametne telefone koje gosti mogu da koriste tokom boravka.

Pronađite Pocket Wi-FI ugovor o iznajmljivanju

Ovo je slično iznajmljivanju pametnog telefona - umesto toga samo iznajmite džepni Wi-Fi.

Termin džepni Wi-Fi se odnosi na mali prenosivi modem sa podacima za povezivanje. Ovi mali dragulji su obično dovoljno mali da stanu u džep. Obično se napajaju baterijom, tako da ćete imati internet gde god da se nalazite najmanje nekoliko sati pre nego što ponovo mora da se puni.

Jedna od najvećih firmi koja nudi modeme za iznajmljivanje u Evropi je Rent 'n Connect. Njihovi modemi funkcionišu i u Evropi, kao i u Turskoj. Imaju razne planove podataka, uključujući neograničene. Naplata iznajmljivanja počinje oko 6 EUR/dnevno.

Jedan od najboljih razloga za korišćenje džepnog Wi-Fi-ja je taj što je to povetarac koji treba postaviti. Osim toga, moći ćete istovremeno da povežete više uređaja. Takođe, nije važno da li je telefon zaključan na mreži ili o kom brendu se radi, samo je potrebno da ima mogućnost Wi-Fi mreže.

Koristite wi-Fi aviokompanije dok letite

Evropski komercijalni letovi uskoro će biti brzi na Wi-Fi-u. Postoji priličan broj aviokompanija koje već nude ovaj objekat besplatno.

  • Norveški nudi besplatan bežični internet za sve putnike.
  • Aer Lingus nudi besplatan bežični internet u biznis klasi.
  • SAS ima besplatan bežični internet za svoje članove Dijamanta i EuroBonusa, kao i za SAS Plus.
  • Turkish Airlines - nema troškova ako putujete biznis klasom, Miles & Smiles Elite, ili Elite Plus.
  • Finnair - besplatan za one koji lete biznis klasom ali i za finnair Plus Gold članove.

Vaše poslednje sredstvo: Internet kafe

Ako ste Milenijalac ili stariji, bez sumnje ćete se setiti da u prvim danima interneta neko nije imao praktično drugu opciju nego da koristi internet kafee (tih dana su se često zvali sajber kafići) ako ste želeli da pristupite internetu dok putujete. Naravno, besplatan Wi-Fi i pametni telefoni su od tada sve samo ne zbrisali tržište internet kafea.

Iako ćete se možda boriti da pronađete jedno od njih na velikim turističkim mestima u današnje vreme, ona i dalje postoje u otvorenim oblastima. Ako tokom putovanja ne možete da pronađete internet kafe, druga opcija je da potražite gejming centar/kafe. Mnogi od njih omogućavaju posetiocima pristup internetu na jednom ili više svojih gejming računara.

  • Profesionalci korišćenja internet kafea - Uopšteno govoreći nude prilično velike brzine povezivanja, njihove satne tarife su razumne i nije vam potreban pristup sopstvenoj kompaniji za podatke da biste ih koristili.
  • Cons of using a internet caffe -You will be using a computer that is shared by many others. Okruženje je možda prilično omekšio i ne možete očekivati previše privatnosti.

ETIAS/Šengenske vize

Trenutno građani skoro zemalja ne moraju 60 da podnose zahteve za šengensku vizu ako žele da posete Evropu. Najveći deo ostalih trebalo bi da podnese zahtev za šengensku vizu pre nego što bude ovlašćen da poseti kontinent.

Počev od 2025 toga , putnici iz zemalja koje trenutno ne moraju da dobiju šengensku vizu moraće da podnesu zahtev za ETIAS, Evropski sistem putnih informacija i autorizacije. To uključuje posetioce iz Sjedinjenih Država. Akuste informacije o ovome možete pronaći na ETIAS najčešćim pitanjima.