Širom Evrope uvedene strože granične kontrole

Širom Evrope uvedene strože granične kontrole

Granične kontrole nekog oblika ili nekog drugog su na snazi širom Evrope od početka 2020. godine kada je prvi put uzela maha epidemija koronavirusa. Tokom narednih meseci različite evropske zemlje su relaksisale ili ojačale ograničenja uvedena za dolazak putnika u meri u kojoj je bilo moguće, iako teško, putovati u i iz Velike Britanije na većinu evropskih destinacija.

Međutim, od kraja februara 2021. godine mnoge evropske zemlje uvode veoma stroge uslove za ulazak što će izuzetno otežati, ako ne i nemoguće, stranim državljanima da putuju u te zemlje bez valjanog razloga. Ove nove mere se uvode kao odgovor na rasprostranjeni porast infekcija koronavirusom izazvan novim mutiranim verzijama bolesti i sprečavanje bilo kakvih nepotrebnih putovanja između zemalja. Mere su takođe namenjene zatvaranju rupe u zakonu u kojoj je bilo moguće putovati u evropsku zemlju koja je bila relativno otvorena, a zatim putovati preko zemlje u susednu zemlju koja to nije bila.

Glavne evropske zemlje pogođene

Iako je britanska vlada poslednjih nekoliko meseci snažno savetovala protiv svih osim neophodnih putovanja, postojao je mali procenat ljudi koji su izabrali da ignorišu upozorenje i otputovali na popularne evropske destinacije na odmor. Nova pravila koja se uvode verovatno neće sprečiti sve ljude da "zaobilaze" pravila ali će svakako otežati i problematičniji život. To se posebno odnosi na sledeće zemlje u koje će od kraja februara biti gotovo nemoguće ući ili putovati unutar ili kroz njih:

Austrija: Granice i sa Češkom i sa Slovačkom Republikom zatvorene su od 27.

Belgija: Belgija je zatvorena za sva, osim za suštinska putovanja. Unutrašnje granice su takođe zatvorene od 25.

Finska: Postoje stroga ograničenja za one koji žele da posete Finsku i dozvoljena su samo suštinska putovanja. Finska je takođe proglasila vanredno stanje tokom većeg deo meseca marta, a restorani i prodavnice hrane i pića su zatvorene. Unutrašnji granični prelazi su takođe u velikoj meri zatvoreni i dozvoljeni su samo onima sa važećim razlogom za putovanja.

Danska: Danske vlasti zabranile su sve osim suštinskih posetilaca 9. Nekim posetiocima je sada dozvoljeno, ali podležu strogim zahtevima, uključujući nedavni negativan rezultat testa Covid-19. Situacija je, međutim, fluidna i još jedno potpuno zatvaranje (uključujući danske unutrašnje granice) verovatnije je nego ne u narednim danima ili nedeljama.

Nemačka: Trenutno nisu dozvoljeni letovi ili putovanja preko zemlje iz Češke Republike. Letovi za i iz Austrije takođe su zabranjeni, kao i putovanja preko zemlje iz brojnih austrijskih pograničnih provincija kao što je Tirol.

Mađarska: Mađarska vlada je zatvorila sve unutrašnje granice za sva, osim za suštinska putovanja.

Norveška: Samo norveškim državljanima ili onima sa stalnim boravišnom dozvolom trenutno je dozvoljen ulazak u Norvešku. Zatvaranje spoljne granice treba da se završi krajem februara, ali nagoveštaji ukazuju na moguće produženje zabrane ulaska. Unutrašnje granice su trenutno zatvorene i nije planirano ponovno otvaranje do sredine marta.

Portugal: Putovanje preko zemlje između Portugala i Španije ograničeno je na one sa važećom papirologijom i razlogom za putovanja.

Španija: Kao i u susednom Portugalu, Španija trenutno dozvoljava samo ograničena, dozvoljena putovanja preko kopnene granice dve zemlje.

Druge evropske zemlje, iako trenutno otvorene za posetioce iz Velike Britanije, insistiraju na ispunjenju određenih uslova pre nego što omoguće britanskim posetiocima da uđu u njihov domen. Ti uslovi mogu da uključuju nedavni negativan rezultat Testa Covid-19, koji pruža dokaz o razlogu putovanja i detaljan plan putovanja, uključujući rezervacije smeštaja. Mnoge zemlje takođe trenutno insistiraju na tome da posetioci po dolasku ili samoizoluju na testu Covid-19 u periodu do dve nedelje.

Izgledi za letovanje u 2021.

Neposredna budućnost britanskih turista koji žele da posete Evropu ove godine je sumorna. Koliko brzo i u kojoj meri se Evropa ponovo otvara za turizam ne može se odrediti ni sa jednim stepenom tačnosti. Čak je bilo nekih razgovora u evropskim krugovima o uvođenju zabrane britanskim putnicima dok Evropska unija ne vakciniše najmanje 70 odsto od 450 miliona evropskih građana. Prvobitno je procenjeno da će do 21.

Vakcinalni pasoši za turizam

Dok je Britanija izuzetno dobro poslovala sa preko četvrtine svih odraslih osoba koje su već vakcinisane Evropska unija je postigla stopu vakcinacije od samo šest odsto u istom vremenskom roku. Da bi se ubrzalo ponovno otvaranje evropskog turizma sada se sve više govori o uvođenju takozvanih "pasoša za vakcinaciju" za ljude koji su vakcinisani protiv Kovid-19. Mada je ovaj plan i dalje u toku, a još uvek je u fazi diskusije, zemlje kao što je Grčka, koje se u velikoj meri oslanjaju na turizam radi prihoda, žele da se sistem uvede pre nego kasnije.