Širom sveta u ikoničnim književnim kafanama

Širom sveta u ikoničnim književnim kafanama

Da li se vaši dani sastoje od toga da se izgubite u dobroj knjizi? Ili, da li ste pisac koji teži da proučava velike autore pre vas? Na koju god stranu da sletite, ljubitelji knjiga hrle u književne kafiće – prateći romanopisce, od klasika kao što su Hemingvej ili Ficdžerald do čuvenog Džej Kej Roulinga, do njihovih omiljenih kafića.

Svaki književni kafić je jedinstven po svojim vanserijalijskim karakteristikama, a ipak postoji jedna stvar koju kreativci ili autori koji često posećuju ove kafiće imaju zajedničko – ljubav prema pisanoj reči. Od Argentine do Francuske, ikonični književni kafići mogu se naći u zemljama širom sveta.

illustrated map of ten iconic literary cafes

Ovom rutom ćete tačno znati gde da tražite da biste bili inspirisani. Bilo da se poistovećujete sa kontrakulturom Beat Generation autora ili volite da se izgubite u fantazijskom romanu kao što je Gospodar prstenova, istražite šta čini ovih deset književnih kafića ikoničnim.

The Eagle and Child – Oxford, Engleska

The Eagle and Child literary cafe illustration

Tridesetih godina prošlog veka, J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis i ostatak njihove grupe pisaca, "Inklings", održavali su nedeljne ručkove ovde da bi razgovarali o njihovom pisanju i idejama. Grupa bi se sastala u privatnom salonu koji su zvali Zečja soba, i istraživala fantazijske ideje oko čarobnjaka i hobita.

U to vreme, Luis je izrađivao svoju svemirsku trilogiju, koju su činili "Out of the Silent Planet", Perelandra, i "That Hideous Strength", a Tolkin je pisao seriju Gospodar prstenova. U kafeu su sada prikazane slike i otisci iz ovih široko popularnih romana.

Lokacija: 49 St Giles', Oxford OX1 3LU, UK

Kuća slonova – Edinburg, Škotska

The Elephant House

Smeštena na šetalištu mosta Džordž IV, Kuća slonova osnovana je 1995. Sada je cenjena kao jedna od najpopularnijih kuжica za иaj i kafu u Edinburgu.

Kuću slonova proslavio je Džej Kej Rouling, gde je rano u svojoj karijeri često posećivala kafić radi inspiracije. Roulingova je čak napisala većinu svog prvog romana "Hari Poter" i "Filozofski kamen", u ovom ikoničnom kafiću. Nije iznenađenje zašto pisci dolaze ovde da bi bili inspirisani. Ako sedite ispred velikog sedišta do prozora, možete da zavirite u zadivljujući pogled na zamak Edinburg.

Lokacija: 1 George IV Bridge Edinburgh, Škotska

La Closerie des Lilas – Pariz, Francuska

La Closerie des Lilas

Smatran "domom Ernesta Hemingveja daleko od kuće", La Closeries des Lilas savršeno oblaže šarm i umetnički talenat Monparnasa u Parizu. Hemingvej je redovno posećivao da piše, i to je bilo prvo mesto gde je pročitao rukopis svog prijatelja Ficdžeralda o Velikom Getsbiju. Poznati pisci i pesnici hrlili bi da se ovde sastanu na redovnom čitanju poezije u utorak.

Kafe je privukao mnoge američke iseljenike kao što su Hemingvej, Gertruda Stajn i Džon Dos Pasos. Među ostalim poznatim redovnim gostima su Ezra Paund, Teofil Gautier, Amedeo Modigliani, Oskar Vajld, Čarls Baudelaire i drugo. Džejms Džojs je čak izabrao da slavi ovde kada je saznao vest da će njegov kontroverzni roman Uliks objaviti veliki izdavač.

Lokacija: 171 Boulevard du Montparnasse, 75006 Pariz, Francuska

Les Deux Magots – Pariz, Francuska

Les Deux Magots

Jedan od najstarijih kafića u oblasti Sen Žermen des Prés u Parizu, Les Deux Magots (što u prevodu znači "Dve kineske figurice"), nekada je bio popularno čvorište za književne intelektualce. Sada već popularna destinacija za turiste, i dalje privlači umetnike, pesnike i pisce iz celog sveta.

Kafe je skovao sopstvenu književnu nagradu Prix des Deux Magots. Dodeljuje se novom ili nekonvencionalnom francuskom romanu svake godine od 1933. Veliki pisci kao što su Džejms Boldvin, Čester Himes, Ričard Rajt, Simon de Bovoar, Žan Žiru i Žan-Pol Sartr proveli su vreme ovde.

Lokacija: 6 Place Saint-Germain des Prés, 75006 Pariz, Francuska

La Rotonde – Pariz, Francuska

La Rotonde

Ovaj legendarni kafić bio je popularan među piscima, vajarima, slikarima, pesnicima i kompozitorima. Poznati autori kao što su Ernest Hemingvej, F. Skot Ficdžerald, Gertruda Stajn i T.S. Eliot često su posećivali La Rotonde. Nudi tradicionalnu francusku hranu, toplu atmosferu i zadivljujući dekor. Tokom ratnih perioda, La Rotonde je bio poznat po tome što je poželeo dobrodošlicu izgladnelim umetnicima držeći umetnikov rad kao zalog, a zatim ga je ljubazno vratio kada su bili u mogućnosti da plate račun.

Ernest Hemingvej to najbolje kaže u referenci u svom romanu The Sun Also Rises: "Bez obzira u koji kafić u Monparnasu tražite od taksiste da vas dovede u... uvek te odvesti u Rotonde."

Lokacija: 105 Boulevard Montparnasse, Pariz, Francuska

Antico Caffè Greco – Rim, Italija

Antico Caffè Greco

Ako tražite udoban kutak u prometnoj ulici da se sklupčate uz dobru knjigu, ne gledajte dalje. Antico Caffee Greco u Rimu je idilična kafana stara 250 godina u Večnom gradu koja je privlačila političare, književne genijalce, umetnike i filozofe.

Poznati autori kao što su Lord Bajron, Johan Volfgang fon Gete, Henrik Ibsen, Persi Šeli, Hans Kristijan Andersen i Džon Kits proveli su vreme na ovoj ikoničnoj lokaciji.

Lokaciju: Via dei Condotti, 86, 00187 Roma RM, Italija

Literaturnoe Kafe – Sankt Peterburg, Rusija

Literaturnoe Kafe

U srcu kulturne prestonice Rusije ne biste želeli da propustite posetu Literaturno Kafeu, što bukvalno u prevodu znači "Književna kafana". Osnovan 1813, citiran je kao omiljeni kafe poznatih ruskih pisaca kao što su Nikolaj Černiševski i Fjodor Dostojevski.

Priča se i da je u kafiću bila poslednja stanica i obrok poznatog ruskog pesnika Aleksandra Puškina 1837. godine, pre nego što je umro u duelu. Unutar kafića, naći ćete voštanu figuru u znak sećanja na Aleksandra Puškina, koji sedi za stolom pored prozora.

Lokacija: Nevsky Ave, 18, Sankt Peterburg, Rusija, 191186

Kafe Tortoni – Buenos Ajres, Argentina

Café Tortoni

Ovaj prelepi argentinski kafić omiljen je autor Horhe Luis Borges, koji je ovde napisao neke od svojih čuvenih dela. Nalazi se udobno u hladovini drveća starih dvesta godina i voljen je zbog svog jedinstvenog ambijenta.

Modernistička pesnikinja Alfonsina Storni takođe je bila čest posetilac sedamdesetih godina. Možda ćete se iznenaditi kada pronađete voštane oblike legendi Borgesa i Karlosa Gardela, koji sede za svojim "omiljenim stolom".

Lokacija: Av. de Mayo 825, 1084 CABA, Argentina

Kafe Vesuvio – San Francisko, Sjedinjene Države

Vesuvio Café

Smešten preko puta knjižare "Gradska svetla" Lorensa Ferlinghetija, 1948. To je sada istorijsko mesto poznato po književnosti, džezu i umetnosti. Služio je kao mesto za autore Beat Generation pedesetih godina prošlog veka, književni pokret čiji je rad eksperimentisao sa eksplicitnim predmetima kao što su seks, droga i hedonizam.

Čuveni pesnik i romanopisac Džek Keruak bio je vodeća ličnost ovog pokreta. Dok su drugi poznati pisci kao što je Henri Miler provodili vreme u kafiću Vesuvio, on je i dalje destinacija za posetioce iz celog sveta.

Lokacija: 255 Columbus Ave, San Francisco, CA 94133

Caffe Reggio – Njujork, Sjedinjene Države

Vesuvio Café

Najstariji kafić u Njujorku, Caffe Reggio osnovan je 1927. Pored toga što služi ukusnu šolju Džoa, to je popularno mesto u Grinič Vilidžu za pisce, poznavaoce umetnosti i ljubitelje istorije.  To je poslužilo kao pozadina za izmišljene boeme u filmu

Unutar Llewyn Davisa i bio je omiljena lokacija za mnoge pisce Beat Generation, kao što su Jack Kerouac i Gregory Corso. Danas ćete verovatno naći njujorške studente i profesore kako se druže.

Lokacija: 119 MacDougal St, New York, NY 10012

Preuzmi punu rutu

Zamislite da sedite u istom kafiću – potencijalno čak i na istom mestu – kao i vaši omiljeni autori kada su pisali knjige koje volite. Ako vas ideja inspiriše, ove ikonične književne kafiće treba dodati na vašu listu kofa. Koristite našu mapu da biste počeli da planirate sledeće odredište. Pre nego što isplanirate svoja putovanja i krenete u inspirativnu književnu turneju, budite sigurni da ste u toku sa najnovijim ispravkama ETIAS autorizacije putovanja.