Šta je EURODAC?

Šta je EURODAC?

EURODAC, skraćeno od Evropske daktiloskopije, vitalni je sistem u okviru Evropske unije za azil i upravljanje granicama. Ona igra ključnu ulogu u primeni Dablinske uredbe kojom se određuje zemlja članica EU odgovorna za ispitivanje zahteva za azil. U ovom članku ćemo zaroniti u specifičnosti EURODAC-a, raspravljati o njegovoj svrsi, načinu funkcionisanja, njegovom uticaju na putnike i njegovom odnosu sa Evropskim sistemom za informacije o putovanjima i autorizaciju (ETIAS).

Šta je EURODAC?

EURODAC je elektronski sistem širom EU koji poredi otiske prstiju za efikasnu primenu Dablinske regulative. Osnovana je 2003. Sistem pomaže da se spreče tražioci azila da podnesu više zahteva u različitim zemljama članicama, što je praksa poznata kao "kupovina azila".

Svrha i ciljevi

Primarni ciljevi EURODAC-a su:

  1. Olakšati primenu Dablinske uredbe: EURODAC pomaže u utvrđivanju koja država članica je odgovorna za ispitivanje zahteva za azil.
  2. Sprečite kupovinu azila: Skladištenjem i poređenjem podataka o otiscima prstiju, EURODAC pomaže u identifikovanju tražilaca azila koji podnose zahteve u više država članica.
  3. Pomoć u identifikovanju nepravilnih graničnih prelaza: EURODAC takođe beleži otiske prstiju osoba uhapšenih u vezi sa neregularnim graničnim prelazima.

Kako funkcioniše EURODAC

Operacija EURODAC-a vrti se oko prikupljanja i poređenja podataka o otiscima prstiju tražilaca azila i nepravilnih graničnih prelaza starosti preko 14 godina.

Prikupljanje i skladištenje podataka

Tražioci azila: Podaci o otiscima prstiju tražilaca azila prikupljaju se i prenose u centralni sistem EURODAC od strane države članice u kojoj se podnese zahtev za azil.

Nepravilni granični prelazi: Podaci o otiscima prstiju osoba uhapšenih u vezi sa neredovnim prelaskom spoljne granice takođe su zabeleženi u EURODAC-u.

Poređenje i korišćenje podataka

Slučajevi u Dablinu: Podaci o otiscima prstiju se porede širom EU kako bi se utvrdilo da li je tražilac azila prethodno podneo zahtev u drugoj državi članici.

Pristup kriminalističkim službama: U specifičnim okolnostima, organi za sprovođenje zakona i Evropol mogu da zatraže pristup podacima EURODAC-a za sprečavanje, otkrivanje ili istragu teških krivičnih dela i terorizma.

Uticaj na putnike i tražioce azila

EURODAC pre svega pogađa tražioce azila i pojedince koji su uhapšeni dok su neregularno pokušavali da pređu granice.

Implikacije za tražioce azila

Jedno pravilo zahteva: od tražilaca azila se generalno traži da obrade svoj zahtev za azil u prvoj članici EU u koju uđu, što je odredio EURODAC.

Zabrinutost za privatnost podataka: Prikupljanje i skladištenje biometrijskih podataka podiže pitanja privatnosti i zaštite podataka, iako EURODAC funkcioniše po strogim pravilima EU o zaštiti podataka.

Implikacije za nepravilne granične prelaze

Sistem pomaže u identifikaciji nepravilnih graničnih prelaza, olakšavajući njihov povratak u prvu zemlju EU u koju su ušli, u skladu sa Dablinskom regulativom.

EURODAC i njegov odnos sa ETIAS-om

Predstojeći ETIAS, 2025 čiji bi operativan sistem , osmišljen je tako da ojača spoljne granice EU zahtevajući od državljana koji nisu državljani EU koji nisu iz EU da dobiju odobrenje za putovanja pre ulaska u Šengensku zonu. EURODAC i ETIAS su komplementarni sistemi u okviru šire strategije EU za upravljanje granicama.

Različite, ali komplementarne uloge

EURODAC se fokusira na tražioce azila i neregularne granične prelaze unutar EU. Nasuprot tome, ETIAS se usredsređuje na putnike koji su izuzeti iz viza koji ulaze u Šengensku zonu, sa ciljem da se procene i upravljaju potencijalni rizicima povezanim sa tim putnicima.

Poboljšana bezbednost i deljenje informacija

Integracija EURODAC-a sa ETIAS-om i drugim informativnim sistemima EU doprineće snažnijem okviru upravljanja granicom. Ova međusobna povezanost omogućava efikasnije praćenje i procenu potencijalnih bezbednosnih pretnji ili rizika povezanih sa putnicima koji ulaze u Šengensku zonu.

Zakljuиak

EURODAC je suštinska komponenta sistema EU za azil i upravljanje granicama. Njena uloga u primeni Dablinske uredbe i sprečavanju kupovine azila naglašava posvećenost EU pravednom i efikasnom procesu azila. Dok EU nastavlja da razvija svoje strategije upravljanja granicom sa sistemima kao što je ETIAS, integracija i saradnja između tih sistema biće od ključnog značaja u obezbeđivanju bezbednosti Šengenske oblasti, uz istovremeno poštovanje prava i privatnosti pojedinaca koji traže azil ili putuju unutar Evrope.