Šta je Vizni informacioni sistem (VIS)?

Šta je Vizni informacioni sistem (VIS)?

Vizni informacioni sistem (VIS) je vitalna komponenta graničnog i bezbednosnog okvira Evropske unije. Ona igra ključnu ulogu u olakšavanju legitimnih putovanja, uz istovremeno unapređivanje bezbednosnih mera protiv potencijalnih pretnji. U ovom članku ćemo istražiti različite aspekte VIS-a, uključujući njegovu svrhu, funkcionisanje i način na koji utiče na putnike, posebno u kontekstu Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS).

Šta je Vizni informacioni sistem (VIS)?

VIS je informativni sistem velikih razmera koji upravlja razmenom podataka vezanih za kratkotrajne vize među zemljama članicama Šengenske oblasti. Sastoji se od centralnog IT sistema i interfejsa kojima mogu da se dodode relevantne vlasti zemalja članica. Osnovan 2004.

Svrha i ciljevi

Primarna svrha VIS-a je da pojednostavi obradu zahteva za vize i olakša efikasnu graničnu kontrolu, istovremeno obezbeđujući visok nivo bezbednosti. Cilj mu je da:

[1] Poboljšajte obradu zahteva za vizu

Pojednostavite proces podnošenja zahteva za vizu obezbeđivanjem standardizovanog, centralizovanog sistema.

[2] Sprečite kupovinu viza

Identifikujte podnosioce zahteva kojima je jedna šengenska država odbila vizu i pokušaj da podnesu zahtev u drugoj.

[3] Olakšajte granične provere

Omogućite graničarima brz pristup informacijama o vizama, pomažući u brzoj i preciznoj verifikaciji identiteta putnika.

[4] Poboljšanje bezbednosti

Pomoć u sprečavanju prevara, trgovine ljudima i terorističkih aktivnosti razmenom relevantnih informacija među zemljama članicama.

[5] Podržite zahteve za azil

Pružite informacije za utvrđivanje države odgovorne za ispitivanje zahteva za azil u skladu sa Dablinskom regulativom.

Kako VIS funkcioniše

VIS uspostavlja podatke o povezanosti konzulata u zemljama koje nisu članice EU, kao i svih spoljnih graničnih prelaza šengenskih država. Kada se podnese zahtev za vizu, biometrijski podaci podnosioca zahteva (otisci prstiju i digitalna fotografija) i lični podaci se prikupljaju i čuvaju u VIS-u.

Prikupljanje i skladištenje podataka

Biometrijski podaci: Otisci prstiju i fotografija su uzeti od osoba koje podnose zahtev za šengensku vizu.

Lične informacije: Detalji kao što su ime, datum rođenja, nacionalnost i informacije o izdatoj vizi (datumi, trajanje itd.) se skladište.

Pristup i korišćenje podataka

Vizne vlasti: Mogu da pristupe podacima za obradu zahteva za vize.

Graničari: Koristite sistem za proveru autentičnosti viza na spoljnim granicama.

Agencije za sprovođenje zakona: U konkretnim slučajevima VIS pomaže u sprečavanju, otkrivanju i istraživanju krivičnih dela terorizma i drugih teških krivičnih dela.

Uticaj na putnike

Za putnike, VIS donosi nekoliko pogodnosti i implikacija:

Pogodnosti za putnike

  1. Pojednostavljeni proces podnošenja zahteva: Centralizovani sistem čini proces podnošenja zahteva za vizu jednostavnijim i efikasnijim.
  2. Poboljšano iskustvo putovanja: Brže i efikasnije granične provere dovode do nesmetanog iskustva putovanja.

Implikacije za putnike

  1. Obavezno podnošenje biometrijskih podataka: Svi podnosioci zahteva za šengensku vizu moraju da pruže biometrijske podatke, što bi nekima moglo da poveća zabrinutost za privatnost.
  2. Zapis o istoriji viza: VIS beleži prethodne zahteve za vize, što bi moglo da utiče na buduće zahteve za vize u slučaju ranijih odbijanja ili prekora.

VIS i njegov odnos sa ETIAS-om

Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS), 2025 koji će biti operativan , a koji će zahtevati da putnici koji nisu iz EU dobiju odobrenje za putovanja pre ulaska u Šengensku zonu. VIS i ETIAS će raditi zajedno na unapređivanju bezbednosti Šengenske oblasti.

Dopunjavanje uloga

  • VIS: Usredsređen je na putnike koji zahtevaju vizu za kratke boravke u Šengenskoj zoni.
  • ETIAS: Cilja putnike koji su izuzeti iz vize, zahtevajući od njih da dobiju putno odobrenje.

Deljenje i bezbednost podataka

VIS i ETIAS će podeliti relevantne informacije kako bi osigurali visok nivo bezbednosti širom Šengenske oblasti. Cilj ove saradnje je da se identifikuju potencijalni rizici ili pretnje koje predstavljaju putnici pre nego što stignu do šengenskih granica.

Zakljuиak

Vizni informativni sistem je kamen temeljac napora EU da održi bezbednu, ali otvorenu Šengensku zonu. Pojednostavom procesa podnošenja zahteva za vize i unapređivanjem bezbednosti granica, VIS igra ključnu ulogu u upravljanju ravnotežom između olakšavanja legitimnih putovanja i sprečavanja bezbednosnih pretnji. Integracija VIS-a sa predstojećim ETIAS-om dodatno će ojačati sistem upravljanja granicom EU, obezbeđujući bezbedniju putnu klimu i za građane EU i za međunarodne putnike.