Šta je Zlatna viza? Informacije o boravku i državljanstvu

Šta je Zlatna viza? Informacije o boravku i državljanstvu

Zlatna viza je vrsta vize koja omogućava stranim državljanima da dobiju boravak u zemlji u zamenu za investiranje kapitala.

Postoji nekoliko različitih vrsta zlatnih viza, ali sve one slede isti osnovni princip: ulažete novac u zemlju i dobijate boravak zauzvrat. Svaki program ima svoje zahteve i prednosti, tako da je od suštinskog značaja da razumete opcije pre podnošenja zahteva za jedan.

Zlatna viza je program koji omogućava investitorima i preduzetnicima da dobiju boravak ili državljanstvo u nekoliko evropskih zemalja. Ako to zvuиi kao ti, onda bi program Zlatna viza mogao da bude viza za tebe. To nije jeftin način da se stekne boravak u nekoj zemlji, ali može vremenom da vrati dividende.

Ovo je sve što treba da znate o tome šta su Zlatne vize, zašto su toliko važne i kako možete i sami da nabavite jednu.

Šta su vize i boravišne dozvole?

Razumevanje viza i boravišne dozvole je od ključnog značaja za realizaciju zlatne vize.

Viza je dokument koji omogućava osobi da putuje u stranu zemlju. Obično ga izdaje ambasada ili konzulat te zemlje. Viza obično važi za određeni period tokom kojeg možete da uđete i izađete iz zemlje bez dalje dokumentacije. Ako želite da ostanete duže, možda ćete morati da podnesete zahtev za drugu vrstu vize koja će to omogućiti (npr. produženje).

Vizni zahtevi variraju od zemlje do zemlje i često se menjaju; stoga, ne možemo sa sigurnošću reći da li će vam biti potreban kada putujete u Portugaliju na vašu aplikaciju Zlatna viza.

Boravišna dozvola je dokument koji vam omogućava da ostanete u zemlji neko vreme, obično da radite ili studirate. Slično je i sa vizom na više načina, ali može da se izda na kraći period i ne zahtevaju je svi koji posećuju zemlju (možda ćete morati da podnesete zahtev za jednu ako ostajete duže od 90 dana).

Boravišne dozvole se uglavnom izdaju ljudima koji nisu državljani zemlje u kojoj su odseli.

Na primer, evropske zemlje imaju različite boravišne dozvole: neke se daju na osnovu radnog statusa, a druge su rezervisane za studente koji pohađaju fakultet ili stručnu školu bar honorarno.

Ipak, više njih može zahtevati dokaz da ćete moći finansijski da se izdržavate dok živite tamo (to često znači da imate ušteđevinu ili investicije iznad određenog praga).

Šta je Zlatna viza?

Zlatna viza je boravišna dozvola koja vam omogućava da živite u Evropi. Stvorila ga je Evropska unija i zemlje članice Šengenske oblasti kako bi privukla investicije, promovisala rast i stvorila radna mesta u njihovim zemljama. Dizajnirani su da privuku ljude sa neophodnim sredstvima da investiraju tamo.

Zlatna viza vam omogućava da živite u Evropi bez radne dozvole i bez potrebe za radnom ili boravišnom dozvolom. Možete ostati u svojoj zemlji po izboru što je duže moguće bez rizika od deportacije.

Postoje tri glavne vrste zlatnih viza:

  • Viza investitora: Ovaj program zahteva ulaganje u preduzeće ili nekretnine. Suma varira, ali je obično između 150.000 i 300.000 dolara.
  • Penzionerska viza: Morate imati 65 godina ili više sa godišnjim penzionim primanjima koja premašuju oko 30 procenata prosečne godišnje plate u vašoj zemlji.
  • Početna viza: Ova zlatna viza zahteva da osnujete evropsku kompaniju kao zaposleni ili investitor.

Zlatne vize su od suštinskog značaja iz nekoliko razloga. Oni pružaju priliku za boravak u Evropi. To može da bude dragocen resurs za one koji žele da presele svoje porodice izvan svojih matičnih zemalja, ali i dalje imaju pristup zdravstvu i obrazovanju unutar svojih rodnih zemalja.

Pored toga, ako ste izabrani za preduzetnika u okviru programa zlatne vize, možete dobiti i status državljanstva. To će omogućiti bezvizna putovanja širom Evrope i druge pogodnosti vezane za državljanstvo u zemlji kao što su Španija ili Portugalija.

Zlatne vizne programe pronaći ćete u mnogim modernim zemljama u šengenskoj zoni, kao i u nekim zemljama koje nisu članice EU, uključujući:

  • Austrija
  • Kanada
  • Kipar
  • Grčka
  • Kits
  • Letonija
  • Malta
  • Portugal
  • Španija
  • Švajcarska
  • UAE (Ujedinjeni Arapski Emirati)

Kako se kvalifikujete za zlatnu vizu?

Prva stvar koju ćete želeti da uradite je da se uverite da ispunjavate uslove za Zlatnu vizu. Da biste se kvalifikovali, morate biti državljanin koji nije državljanin EU, a koji nikada nije držao nacionalnost neke zemlje EU. Sledeće, imati čist kriminalni dosije i dobru zdravstvenu istoriju je od presudnog značaja.

Ako imate bilo kakav kriminalni dosije ili nepovoljnu medicinsku istoriju, onda vam ovo neće uspeti. Takođe morate dokazati da je ponuda za posao legitimna sa dokumentima kao što su ugovori, poslovni planovi i finansijski izveštaji.

Konačno, svi podnosioci zahteva moraju da obezbede dokaz o svojim poreskim evidencijama da bi se kvalifikovali za zlatni vizni program.

To znači da moraju da pokažu da plaćaju porez na vreme i u celosti svake godine, a da nikada ne zakasne ili zakasne sa plaćanjem tokom čitave istorije zapošljavanja u Španiji ili Portugalu (ili koja god zemlja može da im ponudi).

Koje su glavne prednosti zlatnih viza?

Bezbroj beneficija dolazi sa zlatnim vizama, posebno za Amerikance koji žele da prošire svoj domašaj izvan svoje domovine. Evo nekih primarnih pogodnosti koje dolaze zajedno sa Zlatnim vizama:

[1] Popunjavanje zahteva boravka

Zbog prirode zlatnih viza i toga koliko zemalja im daje prioritet, one vam mogu pomoći ako pokušavate da steknete stalni boravak u nekoj zemlji. Oni će često skraćivali vreme i trud koji je potreban da biste postali stalni stanovnik u vašoj idealnoj zemlji.

Sve dok možete da održavate svoj program podobnosti i investicija tokom otprilike pet godina, uskoro ćete moći da steknete status legalnog stanovnika. Proces podnošenja zahteva za imigracione i boravišne programe gotovo uvek se vodi ka ljudima koji mogu da ispune ove investicione zahteve i članovima njihovih porodica.

[2] Dobro za ulaganje u nekretnine

Nekretnine su jedna od najpouzdanijih i najpoštenijih investicionih opcija u savremenom svetu. Ako imate mnogo novca u svojim investicionim fondovima, verovatno ćete otkriti da ulaganje u strane nekretnine može biti dragocena i korisna investicija. Rad sa zlatnom viznom šemom jedan je od najboljih načina za podršku španskim, grčkim ili drugim vrstama nekretnina preko mora.

Ako ulažete na pravo mesto u pravo vreme, vaša ulaganja u nekretnine mogu da dobiju ogromne dividende, što vam omogućava da za zaraрujete mnogo novca. Samo nastavite da pravite tu minimalnu investiciju svake godine, i verovatno ćete videti kako vaš portfolio raste i raste tokom vremena.

[3] Korisno za evropska putovanja

Još jedna velika korist od investiranja u program zlatne vize je to što može da pomogne putovanjima u EU. Nosioci zlatnih viza imaju mnogo stabilniji i lakši put kada pokušavaju da dodaju drugi pasoš svom američkom državljanstvu. I dok drugi programi za vize postoje i veoma su dostojan, to što se radi sa zlatnom vizom znatno olakšava dobijanje boravišne vize, što može duboko da pomogne putovanjima.

Ako postanete državljanin neke zemlje EU, veći deo vaših putovanja tokom putovanja u EU biće lakši. Ako je putovanje bez muke nešto što vas iskreno zanima dok putujete po zemljama, ovo će verovatno biti odličan potez za vas.

Vreme i novac koji uštedite u drugim programima za vize može da se isplati tokom mnogo godina, sve dok nastavljate da plaćate minimalan iznos potreban za održavanje vašeg programa zlatne vize.

Zakljuиak

Jedna od najznačajnijih prednosti zlatne vize je to što vam omogućava da živite u Evropi bez posla, radne dozvole ili vize. Takođe ga možete dobiti bez boravišne dozvole ili boravišne kartice. Sve dok držite zlatnu vizu, možete da ostanete u Evropi i do 90 dana u isto vreme pre nego što se vratite kući najmanje šest meseci.

Možete razmotriti podnošenje zahteva za ETIAS pre zahteva za Zlatnu vizu. Na odobrenom ETIAS-u, možete posetiti svoju zemlju EU po izboru u periodu do 90 dana, u periodu od 180 dana, dok ćete raditi na kiselim investicijama. To će vam omogućiti fleksibilnost da pokušate da živite i radite u nekoliko različitih zemalja EU pre nego što izaberete svoju idealnu lokaciju.

Pravila o autorizaciji putovanja u EU se često menjaju, ali možete se informisati prateći trenutne zahteve ETIAS-a.

 

Izvori:

Vodič kroz evropske zlatne vize

Profili zemlje | Europa.edu

Koja je razlika između boravišne dozvole, stalnog boravka i državljanstva i kako ih dobiti | Investiraj imigranta

ETIAS aplikacija

ETIAS zahtevi