Švajcarska će se uskladiti sa zaokretom EU ka digitalnim šengenskim vizama

Švajcarska će se uskladiti sa zaokretom EU ka digitalnim šengenskim vizama

Švajcarski Savezni savet inicirao je javnu konsultaciju o amandmanima na nacionalno zakonodavstvo koje će omogućiti zemlji prelazak na digitalne šengenske vize u tandemu sa novim propisima Evropske unije (EU).

Integracija u platformu EU

Kao članica Šengenske oblasti, Švajcarska mora da uvrsti odredbe koje je EU usvojila 13. novembra 2023. godine, propisujući da se kratkoročni zahtevi za vize podnose preko centralizovane elektronske platforme.

Prema saopštenju Saveznog saveta, "[t]on se odnosi na, posebno, odredbe vezane za buduću platformu, sadržaj nacionalnog viznog sistema i delegiranje novih zadataka, kao što je verifikacija putnih isprava, imenovanim trećim licima".

Platformu tek treba da razvije EU ali je trenutno planirana prozivka 2026.

Švajcarska namerava da se poveže sa sistemom najranije 2028.

Proces pojednostavšavanja aplikacije

Digitalizacija viznog procesa ima za cilj da "uskladi procese, pojednostavi procedure za podnosioce zahteva i podstakne efikasnu saradnju između migracionih vlasti šengenskih država", saopštio je Savet.

Postojaće izuzeci od korišćenja platforme odobrene na nacionalnom nivou, "na primer u specijalnim humanitarnim slučajevima ili tamo gde je pristup internetu težak".

Prelazak sa digitalnih na papirne vize

Pored promene procedure podnošenja zahteva, format vize će takođe preći sa tradicionalnih papirnih nalepnica na digitalne bar kodove.

Savezni savet je 8.

Izmene se odnose kako na kratkoročne šengenske vize, tako i na dugoročne nacionalne vize za boravak tokom 90 dana.

One treba da oglaše 1. februara 2024.

EU otkrila do sedmogodišnjeg tranzicionog perioda

Taj potez se poklapa sa nedavnim najavama EU da će unija preći na obradu šengenskih zahteva za vize u potpunosti onlajn putem jedinstvene platforme do 2028.

EU je saopštila da bi tranzicija mogla da potraje do sedam godina ukupno, s obzirom da se zemlje članice integrišu u novi digitalni sistem.

Oni će takođe imati mogućnost da odbiju usvajanje platforme po želji.

Uticaji na putnike i imigrante

S tim što će Švajcarska biti spremna da usvoji digitalni vizni sistem EU, putnici će na kraju uživati efikasniji proces podnošenja zahteva za vize ETIAS i Šengen preko centralizovane platforme.

Za kratkoročne posetioce, novi proces obećava manje papirologije i lakše obnavljanje kada se dostigne ograničenje od 90 dana.

Oni kojima su potrebne dugoročnije vize u svrhe kao što su rad, studiranje ili ponovno ujedinjenje porodice takođe bi trebalo da vide smanjene neusaglašenosti.

Jedinstveni pristup EU pružiće doslednost širom šengenskih zemalja, omogućavajući imigrantima i digitalnim nomedovima da se neprimetnije kreću između evropskih država kada se obezbedi ulazak.

To nudi fleksibilnost bez obzira da li želite da uspostavite privremeni boravak ili težite trajnijem preseljenju.

Ripple efekti na imigracione procese

Dok šengenski region napreduje međuoperabilnošću migracionih sistema, pojedinačne države će možda morati da ublaže vizna pravila da bi se uskladile.

S tim što je šema ETIAS-a takođe pokrenuta uskoro u maju 2025, zemlje povezane sa programom za ukidanje viza ažuriraju zahteve.

Pogodnost kartice za putnike koji su izuzeti od viza mogla bi da vidi kako zemlje proširuju podobnost.

Za zemlje koje nisu članice Šengena, kao što je Velika Britanija, digitalizacija bi mogla da izvrši pritisak da se nadmeće sa pojednostavljenim evropskim procedurama primene.

Kretanje ka modernizovanom eVisasu i ePassportsu na globalnom nivou takođe izgleda neizbežno u godinama koje dolaze.

Stoga, mada Švajcarska reaguje pre svega na podsticanje EU trenutno, promene viza mogle bi šire da stimulišu evoluciju imigracione politike.

Pojednostavljene vize na horizontu

Javne konsultacije o amandmanima Švajcarske otvaraju se do 22. marta 2024. godine.

Uključivanjem propisa EU u nacionalno pravo, zemlja namerava da modernizuje i pojednostavi vizne procedure za sve uključene.

Digitalizacija obećava ublažavanje aplikacija za putnike, uz istovremeno unapređenje saradnje između švajcarskih i migracionih vlasti EU.

Sa najavljenim izmenama, Švajcarska ostaje blisko integrisana sa politikom šengenske zone o graničnoj kontroli i vizama.